KADINManşet

Avrupa’da üç kadın daha katledildi

25 Kasım’a doğru yaklaşırken, İsviçre’nin Zürih ve Cenevre, Avusturya’nın Aşağı Avusturya eyaletinde üç kadın daha katledildi.

25 Kasım ‘a yaklaşırken, bütün dünyada olduğu gibi Avrupa ülkelerinde de kadın katliamları ve kadına yönelik şiddet katlanarak artıyor. Ancak devletlerin şiddet politikalarından beslenen erkek şiddetinin karşısında, kadın mücadelesi de sınırları aşarak, birleşerek büyüyor. Bu yıl 25 Kasım’da dünyanın bütün coğrafyalarında, kadınlar daha öfkeli ve daha kalabalık olarak sokaklarda isyanlarını haykıracaklar.

Zürih’de kadın katliamı

İsviçre’nin Zürih kentinde, 13 Ekim 2021 Çarşamba günü; 30 yaşında, iki çocuk annesi Fulya Demir (Aksoy), boşanmak istediği 46 yaşındaki eşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Katilin bir hafta öncesine kadar işlediği bir suçtan dolayı hapiste olduğu ve hapisten çıktıktan sonra da eve yaklaşma yasağının konulduğu polisin bilgileri arasında yer almakta.

Fulya’nın 9 ve 7 yaşlarındaki iki çocuğu, “devlet güvencesi” altına alınırken, tamamlanacak işlemlerin ardından cenaze Zürih’te defnedilecek. Fulya’nın, başta İskenderun’daki annesi olmak üzere Türkiye’deki bütün ailesi naaşın Türkiye’ye gönderilmesini istese de, İsviçre’de Fulya hakkında karar verme yetkisi olan kimse olmadığından ve çocukları da burada kalmasını istedikleri için yasal olarak cenaze Türkiye’ye gönderilemiyor. Fulya’nın naaşı hala morgta bekletilmekte.

Kadın örgütleri ve Alevi dernekleri cenazeyi sahiplenerek gerekli hukuki işlemleri ve ekonomik zorunlulukları yerine getirmeye çalışmaktalar.

“Kadınlar erkek-devlet işbirliği ile katlediliyor”

21.10 2021 Çarşamba günü, kadın örgütleri; kadına yönelik şiddeti ve kadın katliamlarını protesto için eylem gerçekleştirdiler. Eylemde ortak açıklama yapıldı. Açıklamada;

Hangi coğrafyada olursa olsun, kadınlar erkek-devlet işbirliği ile katlediliyor. Devletlerin politikalarından cüret alan erkek egemen zihniyetler, kadınlara her türlü şiddeti uygulamaya devam ediyorlar. Ama evrensel kadın dayanışması erkek- devlet şiddetine boyun eğmeyecek… Korkmuyor, biat etmiyor, şiddetinizle barışmıyoruz!” denilerek, kadın cinayetlerinin politik olduğunun altı bir kez daha çizildi.

Fulya’nın Türkiye’deki ailesinden basın açıklaması

Fulya’nın Türkiye’deki annesinin ise “Fulya’nın cenazesi Türkiye’ye getirinceye kadar hukuki işlemleri sürdüreceklerini ve basın açıklaması yapacaklarını” söylediği bildirildi.

Elimize geçen basın açıklamasını aşağıda paylaşıyoruz.

Basına ve Kamuoyuna,
Fulya Demir ( Aksoy ) kızımız canımız, İsviçre Zürih’te ayrılmak istediği kocası tarafından katledilmiş, bu olay bizi derin bir acıya, kedere boğmuştur! Kızımızın cenazesini alabilmek için gerekli bütün işlemeleri ve bu sürecin takibi için gerekli hukuksal işlemleri yapmak üzere hemen harekete geçtik. Çocuk esirgeme kurumunun, çocukların haklarını koruma kapsamında açmış oldukları davada, kızımızın İsviçre’de defnedilmesi yönünde istedikleri bir talep var. Gerekçe ise; çocukların annelerini düzenli olarak mezarlıkta ziyaret edebilmeleri. Ne yazık ki bu dava sonuçlanmadan bize cenazemizi vermeyeceklerini bildirdiler. Bu mahkeme sonucu ne olursa olsun sonuna kadar hukuki mücadelemizi sürdüreceğiz.

Yüreğimiz yanıyor ama elimizden bir şey gelmiyor. Bu süreçte bizlere desteklerini sunan, yalnız bırakmayan bütün demokratik kadın kurumları ve İsviçre’de ki Alevi derneklerine, acımızı paylaşan herkese yürekten teşekkür ediyoruz. Bütün kadın cinayetlerini şiddetle kınıyoruz ve öldürülen bütün kadınların anıları karşısında sevgi ile eğiliyoruz. Fulya’lar ölmesin annelerin yüreği yanmasın, hiç bir çocuk annesiz kalmasın artık! Kahrolsun erkek şiddeti!

Aynı günlerde Cenevre’de kadın katliamı

Zürih’te kadınların Fulya için eyleme çıktıkları gün Cenevre de 58 yaşında İsviçreli bir kadının daha, ateşli silahla vurularak öldürüldü. 53 yaşındaki eşi sabıkalı zanlı tutuklandı.
Yine aynı gün İsviçre’de Ticino Kanton Polisi; 22 yaşındaki bir kadının kendi evinde, 20 yaşındaki erkek arkadaşı tarafından ateşli silah ile vurulduğunu bildirdi. Polis; “Kadının ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldığı, ama henüz hayati tehlikeyi atlatamadığı” bilgisini verdi.

Avusturya’da da bu yıl 22. Kadın katledildi

Yine 21 Ekim Çarşamba günü aşağı Avusturya eyaletinde 43 yaşında bir kadın, polis eşi tarafından evinde boğularak öldürüldü. Kadının naaşı akrabaları tarafından bulundu. Katil zanlısı adam, polis tarafından aranmakta. Bu yıl Avusturya’da erkek şiddetinin katlettiği 22. kadın oldu.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close