DÜNYAManşet

Avrupa’da yeni işsizlik dalgası

Avrupa’da son 30 yılın en yüksek seviyesine çıkan enflasyon, artan faizler, derinleşen yoksulluğa, yeni işsizlik dalgası ekleniyor.

Avrupa’da otomotiv, gıda, perakende, endüstri ve mühendislik, teknoloji, telekomünikasyon, finans ve diğer sektörlerdeki işten çıkarma kararlarına her gün yenileri ekleniyor.

Avrupa’da enflasyon son 30 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Derinleşen yoksulluğa, kıtadaki birçok şirketin çalışan sayısını azalttığını veya yeni işe alımlara ara verdiğini duyurmasıyla yeni işsizlik dalgası ekleniyor.

Rusya-Ukrayna savaşında Ukrayna’ya silah yağdıran emperyalist silah tekelleri karlarında tavan yaptı. Diğer sektörlerde yüksek karlara ve şirket kurtarmalara akıtılan devlet yarımlarına rağmen, küçülme planlarıyla karlarını azami düzeye çıkarma peşindeler. Tüm sektörlerde tekeller maliyetleri azaltma ve işe alımlarda fren yapma gibi yöntemlerle işsizliği derinleştiriyor.

Avrupa’daki şirketlerin katladıkları karlarına rağmen, işten çıkarma veya yeni alımlara ara verme gibi “Maliyet azaltma“ yöntemlerine başvurmaları, olası direnişler boyutuyla emperyalist kapitalistlerin uykularını kaçırmaya yetiyor.

Almanya’da öne çıkan bazı işten çıkarma kararları

Alman yazılım firması SAP, Ocak ayı sonunda maliyetlerini düşürmek ve bulut işine odaklanmak için küresel iş gücünün yüzde 2,5’ini oluşturan 3 bin kişiyi işten çıkarmayı planladığını açıkladı.

Alman çevrim içi moda perakendecisi Zalando, Şubatta, “Zorlaşan ekonomik koşulları” gerekçe göstererek şirket genelinde yüzlerce kişinin işten çıkarılacağını belirtti.

Alman gözlük perakendecisi Fielmann, Martta, 2025’e kadar yüzlerce kişiyi işten çıkarmayı planladığını bildirdi.

İngiliz telekom şirketi Vodafone, Martta, İtalya’da 1.000, Almanya’da yaklaşık 1.300 kişiyi işten çıkarma planı olduğunu açıkladı.

Alman kimya şirketi BASF, artan maliyetler nedeniyle kazançlardan daha fazla düşüş olacağını söyleyerek iki bin 600 kişinin işine son verileceğini bildirdi.

Alman tüketici ürünleri şirketi Henkel de artan maliyetler ve düşük talep ile mücadele etmek için iki bin kişiyi işten çıkardı.

Almanya’nın en büyük bankası Deutsche Bank, 27 Nisan’da, gelecek birkaç yıl içinde maliyetlerini 500 milyon Euro azaltmak amacıyla 800 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu. Diğer bankalar gibi Deutsche Bank’da bir çok şubesini kapattı.

Alman özel kimyasallar üreticisi Evonik, Nisanda 200 kişilik işten çıkarma planı açıkladı.

Alman otomotiv ve sanayi tedarikçisi Schaeffler, yeniden yapılanma sürecinde 2026’ya kadar 1.300 kişinin daha işine son verileceğini belirtti.

Daha fazlası

İlgili

Close