DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Avrupa’lı sendikalardan tepki: ‘Tutuklanan inşaat işçileri serbest bırakılsın!’

Avrupa İnşaat ve Ağaç İşçileri Federasyonu ve Almanya İnşaat İşçileri Sendikası merkez yönetimleri açıklama yaptı

HABER MERKEZİ- Avrupa İnşaat ve Ağaç İşçileri Federasyonu (EFBH) ve Almanya İnşaat İşçileri Sendikası (IG BAU) merkez yönetimleri 3. Havalimanı işçilerinin tutuklanmasına tepki gösterdi.

IG BAU sendikasının web sayfasında yer verilen açıklamada „İnsanca çalışma koşulları talep ettikleri için tutuklanan havalimanı işçilerinin derhal serbest bırakılması“ istendi.

Avrupa İnşaat ve Ağaç İşçileri Federasyonu (EFBH) Başkanı Dietmar Schäfers de yaptığı açıklamada, “Yeni ölümlerin olmaması için İstanbul 3. Havalimanında çalışma koşulları derhal iyileştirilmeli” dedi. Aynı zamanda IG Bau Genel Başkan Yardımcısı olan Schäfers, kötü çalışma koşullarına karşı çıktıkları için tutuklanan bütün işçilerin derhal serbest bırakılmasını istedi.

IG BAU Genel Başkanı Robert Feiger ise yaptığı yazılı açıklamada, “Güvenli çalışma ortamı yaratılamadığı için meydana gelen iş kazalarında işçiler öldü. Ayrıca insanlık dışı çalışma koşulları ve düşük ücretler dayatıldı. Temel hakları için greve çıkan işçilere yönelik yapılan saldırılar kabul edilemez” dedi.

Açıklamnın orijinali için: http://igbau.de/mobile/ig-bau-verurteilt-verhaftungen-von-bauarbeitern-am-istanbuler-flughafen.html

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close