DÜNYAManşet

‘Dayanışma Yaşatır İşçi Kooperatifi’ne destek için resim sergisi

Almanya’da yaşayan ressam Mete Tuncer, İnşaat-İş sendikasının devam ettirdiği „Dayanışma Yaşatır“ çalışmalarına destek için internet üzerinden sergi düzenledi

İnşaat-İş sendikasının sınıf dayanışmasını büyütmek kapsamında yürütttüğü çalışmalara bir destek te Almanya’dan geldi.

Türkiye’de faaliyet yürüten İnşaat-İş sendikası korona günlerinde yoksulluğa, işsizliğe itilen işçi ve emekçilere yönelik „Dayanışma Yaşatır“ kampanyası başlatmış, daha sonra bunu „Dayanışma Yaşatır İşçi Kooperatifi“ni inşa çalışmasıyla taçlandırmıştı.

Almanya’da yaşayan ve korona günlerinde gözlemlediklerini, hissettiklerini, duygu ve düşüncelerini çizgilerle, imgelerle ifade etmeye çalışan sosyalist, devrimci ressam Mete Tuncer, „Dayanışma Yaşatır İşçi Kooperatifi“ni inşa çalışmalarına destek olmak için 20 Haziran-13 Temmuz arasında sosyal medyada resim sergisi düzenledi.

Kendini „Resimle ilgilenen sosyalist, devrimci biri“ olarak tanımlayan Mete Tuncer „Emperyalist kapitalizmin krizinin, pandemiyle birleşerek daha da derinleştiği, her şeyin alt üst olduğu, belirsizliklerle dolu, işçi ve emekçiler açısından yıkıcı etkilerin katlanarak büyüdüğü koşullarda, ben de bu süreci anlamaya, kavramaya çalışıyorum. Aynı zamanda bunu renk ve çizgilerle, yani resim ve imge diliyle ifade etmeye çalışıyorum.“ diyor ve bu çalışmayı neden yaptığına dair şunları söylüyor: „Çünkü sanat toplumsal bir olgu, toplumsal bir bilinç ve ifade biçimidir. Şu günlerde en küçük insani değerlere sahip çıkıp daha fazla güçlendirmenin, dayanışmayı büyütmenin zamanı“.

Tuncer, 13 Temmuz’da bitecek olan ve 65 eserin sergilendiği etkinlikte şu ana kadar satılan resimlerden elde edilen 880 euro ve 300 İsviçre frangının İnşaat-İş sendikasına gönderildiğini duyurdu.

TİKB davasından uzun yıllar cezaevinde kaldıktan sonra politik ve sanatsal faaliyetlerini bir süredir Almanya’da yürüten Mete Tuncer, Köln’deki çeşitli derneklerde çocuklara, gençlere ve ailelere resim kursları veriyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close