İŞÇİ SINIFIManşetVideo

Avustralya’da yüz binlerce emekçi sokakta

Sendikaların ‘Yasaları değiştirin!’ kampanyası kapsamında emekçiler temel taleplerini haykırdı

HABER MERKEZİ- Avustralya’da emekçile son 30 yılda en düşük seviyelere düşürülen yaşam standartlarına karşı, ücret artışı, iş güvencesi ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi talepleriyle ülke genelinde sokağa çıktı.

Sendikalar tarafından başta Melbourne, Brisbane, Sydney, Adelaide, Perth, Canberra ve Hobart olmak üzere Avustralya genelinde 14 kentte düzenlenen gösterilere yüz binlerce kişi katıldı.

Ülkedeki iş kanununda değişiklik, ücret artışı, iş güvencesi ve çalışma şartlarının iyileştirilmesini talep eden sendikaların düzenlediği Melbourne’deki yürüyüşe katılımın 170 binden fazla olduğu belirtildi.

Melbourne kent merkezindeki sendika binasının önünde aileleri ve çocuklarıyla bir araya gelen farklı iş kollarından emekçiler, iktidardaki koalisyon hükümetinin ekonomi-politikilarına karşı sloganlar attı, pankartlar taşıdı.

Victoria Eyalet Başbakanı Daniel Andrews’un katılarak destek verdiği gösteride sendika yöneticileri, yaptıkları konuşmalarda, son yıllarda hükümetin sosyal haklar üzerinde birçok kesintiye gitmesi nedeniyle çalışanlar ve ailelerinin zor durumda kaldığını söyledi.

Daha sonra “Avustralya’nın ücret artışına ihtiyacı var”, “Yasaları değiştirin”, “Birlikte güçlüyüz” pankartları eşliğinde yürüyüşe geçen göstericiler sık sık “Sendika, güç” sloganları eşliğinde Victoria Eyalet Parlamentosuna kadar yürüdü.

Melbourne kent merkezindeki birçok caddenin trafiğe kapatılmasına neden olan yürüyüş 3 saat sürdü.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close