DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Avusturya: 12 saatlik iş günü dayatması protesto edildi

Viyana`da ’12 saat çalışma yasası’na karşı onbinlerce kişi yürüdü

HABER MERKEZİ– Avusturya hükümetinin 12 saatlik iş günü dayatmasına karşı Viyana’da onbinlerce emekçi yürüyüş gerçekleştirdi.

Komünistlerin, antikapitalistlerin, antifaşistlerin, sendikaların ve her alandan emekçilerin katıldığı eylemde „Tüm özel mülkiyetlerinizi kamulaştıracağız“, „Halkın hakkı, halklara“, „12 saat çalışmayacağız, hükümeti yıkacağız“, şeklinde sık sık Almanca sloganlar atıldı. Alınteri okurları ve TİKB taraftarları da yürüyüşe destek verdi.

12 saatlik çalışma dayatması

ÖVP-FPO koalisyon hükümeti çalışma yasası kapsamında programında bulundurduğu günlük 12 Saat günlük, haftalık 60 saat çalışma uygulamasını iş yasası görüşmelerinde meclise sundu. Parlamento`da muhalefetin red oylarına rağmen çoğunluk oylarıyla onaylanan yasa, parlamento dışı muhalefetin ve çeşitli sendikal çevrelerin tepkisine neden oldu.

Pazartesi günü parlamento görüşmelerinde onaylanan yasaya karşı aynı gün sosyal medya çağrılarının sonucunda bir eylem örgütlendi. Sanayiciler birliğinin 2014`den beri açıktan yasallaşmasını talep ettiği „12 Saat Yasası“ daha önce de SPÖ-ÖVP hükümeti tarafından yasallaştırılmaya çalışılmış ancak sendikalar başta olmak üzere toplumun bir çok kesimi tarafından tepki ile karşılanmıştı.

viyana 12 saatlik çalışma yasasıviyana 12 saat protestosuviyana 12 saat çalışma yasasıavursturya 12 saat yasası

 

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close