KADINManşet

Avusturya’da kadın cinayetleri durmuyor!

Avusturya’da 2021’in ilk dört ayı bitmeden dokuz kadın katledildi.

Avusturya ‘nın St.Pölten kenti yakınlarında, boğazı kesilerek öldürülmüş bir kadın cesedi bulundu.

Kadın katliamı ile ilgili polisin yaptığı soruşturmalar sonucunda kadının, eski futbolcu olan erkek arkadaşı tarafından öldürüldüğü açığa çıktı.

Avusturya’da 2021’in ilk dört ayı bitmeden dokuz kadın katledildi. Bu da sadece duyulan bilinenler. Gerçeğin çok daha vahim boyutlarda olduğu bir gerçek.

Viyana’da kadın örgütlerine yansıyan her katledilen kadının ardından, kadınlar sokağa çıkarak katledilen kadınların duyuramadıkları sesleri olmaya, kamuoyu duyarlılığını yükseltmeye çalışıyorlar. 21 Nisan günü bir kadının yaşamının daha sonlandırıldığını duyan, Viyana Kadın Platformu, 25 Nisan Pazar günü saat 18:00 de Karlsplatz’da toplanma çağrısı yaptı.

“Bir Kişi Daha Eksilmek İstemiyoruz” şiarı ile 25 Nisan Pazar günü Karlsplatz’da kitlenin toplanmasıyla, platformun ortak hazırladığı açılış konuşması ile mitingin startı verildi. Ardından AKD, Komünter ve diğer kadın kurumları yaptıkları konuşmalarda bir kez daha kadına yönelik erkek şiddetini, kadın katliamlarını lanetlerken, kadın mücadelesinin ortaklaştırılmasına ve büyütülmesine olan acil ihtiyaca dikkat çektiler.

Kadınların oluşturduğu müzik grubunun seslendirdiği İspanyolca ve Almaca parçalarla öfkelerini haykırdılar. Saat 19:00’da yürüyüşe geçildi.

Yürüyüş boyunca “Sevgi Öldürmez”, “Kadın Kırımına Son”, “Yaşasın Kadın Mücadelemiz”, “Bir Kişi Daha Eksilmiyene Kadar Sokakları Terk Etmeyeceğiz” “Jin Jiyan Azadi” gibi sloganlar eşliğinde Museumquartier Menschenrechte gelindiğinde yapılan son konuşmalarla saat 20:00’de son buldu.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close