DÜNYAManşet

Baden-Württemberg Eyaleti’nde otobüs şoförleri eylemi

Almanya’da kamu emekçileri sendikası Ver.di Stuttgart şubesinin çağrısıyla özel otobüs şoförleri eyalet çapında uyarı grevi yaptı

Almanya’da toplu sözleşmesi yaklaşan emekçiler ard arda uyarı grevleri yapıyor. Tren ve tramvay çalışanlarının üç grevinden sonra bu kezde otobüs şoförlerinden grevli uyarılar başladı. Kamu emekçileri sendikası Ver.di Stuttgart şubesinin çağrısıyla özel otobüs şoförleri eyalet çapında uyarı grevine çıktı. Bu gün yapılacak TİS görüşmesi öncesi baskı oluşturma ve işverenleri uyarma amaçlı eyleme yüzlerce otobüs şoförü katıldı.

Waiblingen, Tubingen, Böblingen, Weinstadt, Backnang, Ludwigsburg, Plochingen’de şoförler sabah erken saatlerde iş bıraktı. Eyalet çapında gerçekleşen eyleme ise yaklaşık 800 kişi katıldı. Almanya’nın birçok yerinde otobüs seferleri de iptal edildi.

Çalışma koşulları çok ağır kesimlerden olan şoförler daha iyi çalışma koşulları ve ücret artışı talep ediyor. Stuttgart sendika binasında toplanan emekçiler burada sendika binasında greve katılanların kayıtları bitince saat 10.30’da yürüyüşe başladı.

Şehir merkezinde yapılan uzun bir yürüyüş sonrası eyalet maliye bakanlığı önündeki alanda miting düzenlendi.

Bu meslek gurubunda en fazla farklı ülkelerden gelmiş göçmen emekçiler çalışıyor. Miting de farklı dillerde söylenen şarkılar ve konuşmalarla geçti.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close