DÜNYA

Baltık Denizi’nde emperyalist gerilim

ABD, Rusya’nın Baltık Denizi’ne yerleştirmeyi planladığı İskender adlı füze sisteminin bölgedeki ‘istikrarı bozacağı’ tehdidinde bulundu.

HABER MERKEZİ– ABD ile Rusya dışişleri bakanları bugün gerçekleştirdiği görüşmede özellikle Suriye krizini görüşürken, ABD Savunma Bakanı Mattis’den Baltık Denizi’ne yönelik Rusya’ya uyarı geldi.

ABD’nin buna karşı Baltık Denizi’ndeki NATO manevraları için füze savunma sistemleri gönderebileceğini söyleyen Mattis, Rusya’nın benzeri girişimlerinin tümünün ‘istikrar bozucu’ olacağını savundu. Litvanya ziyareti sırasındaki bir konferansta konuşan Mattis, NATO’nun bölgeye yerleştireceği sistemlerin ise tümüyle „savunma amaçlı“ olacağını iddia ederek aslında Rusya’yı tehdit etmiş oldu.

NATO’nun saldırgan tutumu

ABD Savunma Bakanı’nın ziyaret ettiği Baltık ülkeleri, Rusya’nın 2014 yılında Ukrayna’ya bağlı Kırım’da olduğu gibi topraklarını ilhak etmesi ihtimalinin olduğunu savunuyorlar. Rusya’nın tarihi etki alanında bulunan ancak Sovyetler’in çöküşü ardından NATO’yla ilişkilenen Letonya, Estonya ve Litvanya’nın özellikle hava savunma sistemlerinin zayıf olduğu ve NATO’nun bu alanda destek olacağı bildiriliyor.

NATO ayrıca bu yıl içinde, Rusya’nın olası ‘saldırılarına’ karşı önlem amacıyla, önemli oranda Alman Leopard tanklarını da içeren bir taburu Litvanya’ya yerleştirmişti.

Rusya’dan dev tatbikat

Rusya’nın Eylül ayında Belarus ordusuyla birlikte planladığı dev ortak askeri tatbikata 100 bine kadar askerin katılacağı belirtiliyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close