DÜNYAManşet

‘Bangladeşli işçi ömür boyu çalışsa CEO’nun 4 günde kazandığını alamaz’

Oxfam’ın raporuna göre ‘küresel servetin’ yüzde 82’si ‘en zengin’ yüzde 1’in cebinde

HABER MERKEZİ– İngiliz yardım kuruluşu Oxfam’ın yayınladığı raporea göre “küresel gelir adaletsizliği” 2017’de de arttı. Yaratılan “küresel servetin” yüzde 82’si “en zengin” yüzde 1’in cebine indirildi.

Rapordan bazı tespitler:

Dünyanın “yoksul” yüzde 50’lik kısmını oluşturan 3,7 milyar kişide herhangi bir “servet” artışı gözlenmedi.

2017 yılında milyarder sayısında iki günde bir artış görüldü.

Bilyonerlerin serveti, 2010’dan bu yana yılda ortalama yüzde 13 oranında arttı. Bu, işçilerin yılda ortalama yüzde 2 artan ücretleriyle kıyaslandığında 6 kat daha hızlı artmış olması anlamına geliyor. Ki bu hacimsel rakam değil oransal rakam!

En büyük “global giyim” tekellerinin CEO’ları, Bangladeşli bir tekstil-konfeksiyon işçisinin ömür boyu alacağı ücretin toplamını sadece 4 günde kazanıyor. ABD’de bir CEO, 1 yılda ortalama bir işçinin aldığı ücreti 1 iş gününde kazanıyor.

Vietnam’daki 2,5 milyon tekstil-konfeksiyon işçisinin ücretini “yaşanabilir bir ücrete” yükseltmek için yılda 2.2 milyar dolar gerekir. Bu, geçen yıl hazır giyim sektöründeki ilk beş tekelci firma tarafından “varlıklı” hissedarlara ödenen tutarın sadece üçte birine denk geliyor.

Dünyada kadınlar sürekli olarak erkeklerden daha az ücret alıyor.

Her 10 milyarderden 9’u erkektir.

Rapora göre “vergiden kaçınma, şirketlerin siyaset üzerinde artan etkisi, işçi haklarının uğradığı erozyon ve kemer sıkma politikaları gelir adaletsizliğindeki uçurumun derinleşmesinde” başlıca nedenler.

Oxfam Genel Müdürü Winnie Byanyima “Giysilerimi hazırlayan, telefonlarımızı meydana getiren ve yiyeceklerimizi üreten insanlar, ucuz malların istikrarlı bir şekilde tedarikini sağlamak için istismar ediliyor ve şirketlerin ve milyarder yatırımcıların karlarını artıyor” diyor.

Kadın emekçilere dair ise şunları söylüyor: “Yoksulluk yüzünden evden uzakta Vietnam giysi fabrikalarında çalışan kadınlar aylarca çocuklarını göremiyorlar. Amerikan tavukçuluk endüstrisinde çalışan kadınlar, tuvalet molası vermek yasaklandığı için bebek bezleri giymek zorunda kalıyorlar. Kanada ve Dominik Cumhuriyeti’ndeki otellerde çalışan kadınlar, işlerini kaybetmekten korktukları için cinsel taciz konusunda sessiz kalıyorlar”

İronik bir şeklide söz konusu rapor, 23-26 Ocak tarihleri ​arasında İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen olan Dünya Ekonomik Forumu toplantılarının hemen öncesinde yayınlandı.

Etiketler
Daha fazlası
Close