DÜNYA

‘Mültecilere cehennem hayatı yaşatılıyor’

Oxfam: İtalya’ya geçmeye çalışan göçmenler AB tarafından engellendikleri için Libya’da cehennem hayatına mahkum oluyorlar

libya daki göçmenler

HABER MERKEZİ– Başta Almanya ve Fransa olmak üzere AB’li emperyalistlerin, savaşlardan kıtlıktan, yoksulluktan kaçarak Avrupa’ya gelmeye çalışan göçmenleri kıtanın uzağında ve ara duraklarda tutmak için önlerine bariyerler örmesinin sonucunda, onbinlerce göçmen adeta hapis hayatı yaşadığı gibi bin bir türlü saldırı ve sömürüye maruz kalıyor.

Onbinlerce göçmenin bir şekilde gelmeyi başarıp ama tüm çıkış yollarının kapatıldığı Yunanistan’da içine düştükleri kötü koşullara dair her gün haberler düşüyor ajanslara.

Libya’da sıkışıp kalan göçmenler açısından duruım daha da kötü. Buradan İtalya’ya geçişler de neredeyse imkansız hale getirildi. Binlerce insan insanlıkdışı koşulların egemen olduğu kamplarda adeta rehin tutuluyorlar.

‘Artık insan değilsiniz’

Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam‘ın, Libya’dan Avrupa’ya gitmeye çalışan göçmenler hakkındaki “Artık İnsan Değilsiniz” başlıklı raporu bunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

Raporda, Libya’dan İtalya’ya ulaşmaya çalışan göçmenlerin AB tarafından engellenmesi sonucu “Sığınmacıların, Libya’da cehennem hayatına mahkum bırakıldığı” vurgulanıyor. “AB üyesi ülkeler, sığınmacıların güvenli bir şekilde Avrupa’ya ulaşmasını sağlamalı, adil ve şeffaf bir iltica süreci hakkı tanımalı” ifadeleri yer alıyor ve AB’nin kirli göçmen politikası “hatalı” bulunuyor.

Binlerce göçmenin “ölüm, kaçırma, kölelik, işkence ve cinsel şiddette” maruz kaldığı aktarılan raporda, özellikle kadın göçmenlerin “yüksek tehdit altında olduğu“ söyleniyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close