GENÇLİK

Barikat açılsın!..

“Öğrencilerin temsilcileri ÖTK’lar değil bizleriz” diyen devrimci öğrenciler, YÖK önüne yürüdüler

Barikat açılsın!..

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’ın Öğrenci Temsilci Kurullarıyla yapacağı görüşmeye katılmak isteyen öğrenciler, bugün (19 Ocak 2011) sabah saatlerinde yine faşizmin saldırısıyla karşılaştılar.

Devrimci öğrenciler, “Bu salonda öğrenci temsilcileri yok, bu salonun iradesi bizi temsil etmiyor, öğrencilerin sıkıntısını asıl dile getiren, onun için mücadele eden bizleriz. Öğrencilerin temsilcileri ÖTK’lar değil bizleriz” diyerek YÖK önünde bir yürüyüş gerçekleştirdiler.

DPG, Ekim Gençliği, YDG, Kaldıraç, Halkın Takımı, Tüm-İGD ve Kızıl Hareket’in örgütleyicisi olduğu yürüyüş kolu, YÖK’e yürümeye çalışan kolektiflere polisin müdahalesinden sonra barikatta oldular. “ÖTK değil biz temsilciyiz”, “YÖK, polis, medya bu abluka dağıtılacak!”, “Barikat açılsın, yürüyüş başlasın!” sloganlarını gür bir şekilde atarak barikatın hemen yanında durdu.

Polise YÖK’e temsilci göndermek istediklerini söyleyen eylem komitesine olumlu yanıt geldi fakat temsilciler gittikten 5 dakika sonra içeri alınmadıkları için geri döndüler. Çevik Kuvvet barikatı karşısında kitle sürekli olarak “Katil polis üniversiteden defol!”, “Barikat açılsın yürüyüş başlasın!”, “Öğrenciye değil, çetelere barikat!” sloganlarını attılar.

Turnusol zamanlar

Bir süre bekleyişin ardından Emek Gençliği, TKP’li Öğrenciler, Gençlik Muhalefeti ve Genç-Sen’in olduğu kitle AKP‘yi teşhir eden sloganlarla barikata kadar geldiler. Eylem komitesinin “Eylemi birleştirelim” çabalarına, “Siz açıklama yaptıktan sonra biz de basın açıklaması yapıp geri çekileceğiz” dediler. Devrimci gençlik örgütlerinin olduğu kitle polis barikatına yüklenmesinin ardından çevik kuvvet tazyikli su ve gaz bombasıyla müdahale etti. Yaklaşık yarım saat süren çatışmayı “AKP defol üniversiteler bizimdir!” sloganlarıyla yolun diğer şeridinde suya sabuna dokunmadan izleyen reformist kitlenin maskesi bir kez daha düştü.

Genç-Sen‘in bir grubu devrimcilerin eylemine dahil oldu. Diğer grup ise reformist gruplar içerisinde yer aldı.

Çatışmalar daha başlamadan iki kolektif üyesi gözaltına alındı. Bir DPG’li ise göğsüne aldığı tazyikli su darbesiyle nefes darlığı çekerek hastaneye kaldırıldı. Yoldaşımızı hastaneye götürdüğümüzde aslında dört kişinin daha acilde tedavi altında alındığını öğrendik. Yoldaşımız 1 saat kadar Acil serviste kaldıktan sonra taburcu edildi.

DPG / Ankara

Daha fazlası

İlgili

Close