DÜNYAManşet

Belarus’ta seçimler sonrası gösteriler

Belarus’ta yapılan seçimleri 26 yıldır iktidarda olan Aleksander Lukaşenko’nun kazandığını açıklaması gösterileri tetikledi.

Belarus’ta yapılan seçimleri 26 yıldır iktidarda olan Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko’nun yüzde 79,7 oy oranıyla kazandığı açıklandı. fakat, Mayıs ayında hükümet karşıtı bir eyleme katıldığı için tutuklanan eşinin yerine seçimlere giren 37 yaşındaki muhalif lider Svetlana Tikhanovskaya, sonuçlara güvenmediğini açıklaması zaten hoşnutsuz olan halkı sokaklara döktü.

Sonuçların açıklanmasının ardından başkent Minsk’te eylemler başladı. Polis eylemcilere ses bombası, biber gazı ve plastik mermiyle saldırırken ve polis ve eylemciler arasında yer yer çatışmalar yaşanıyor. Ülkenin diğer kentlerinde de eylemler gerçekleşiyor. Saldırılarda onlarca kişi yaralanırken, ülke genelinde şu ana kadar çok sayıda kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Lukaşenko’dan kadın adaylara “Zavallı şeyler“ demişti

Gösterilerin, SSCB’nin dağıldığı 1991 yılından bu yana, Minsk’te gerçekleşen en kitlesel eylemler olduğu belirtiliyor.

Lukaşenko ilk kez 1994 yılında devlet başkanlığı görevine seçildi. 2015 yılındaki son seçimlerde oyların yüzde 83,5’ini aldığı belirtilen Lukaşenko seçimlere ciddi bir muhalefet olmadan girmişti. Seçim gözlemcileri de oyların sayılmasında ve kayda geçirilmesinde yanlışlar yapıldığını bildirmişti. Belarus’ta üç kadın aday, kendilerine ‘zavallı şeyler’ diyen Lukaşenko’ya karşı seçim ittifakı kararı almıştı.

Minsk’te polis saldırısı ve yaralılar

Minsk’in merkezinde internet kesildiği, protestocular çöp konteynerlerinden ve ellerine geçen diğer nesnelerden barikat kurduğu, polislerin elinde pompalı tüfekler görüldüğü basına yansıyan bilgiler arasında. Minsk’teki Sputnik muhabiri, güvenlik güçlerinin çok sayıda göstericiyi gözaltına aldığını aktardı.

Minsk’te protestocular ile güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmada bir ordu mensubunun yaralandığını ve tedaviye alındığı aktarıldı.

Belarus’un Grodno kentinde güvenlik güçlerinin göstericilere karşı biber gazı kullandığı, insanların nefes almakta güçlük çektiği bildirildi.

Gösterilerde polis aracının çarpması sonucu bir kişin öldüğü yine basına yansıyan bilgiler arasında.

 

Daha fazlası

İlgili

Close