DÜNYAManşet

Berlin’de ırkçılık, mülteci ve sosyal politikalara karşı binler yürüdü

Berlin’de 30 bin kişi ırkçılığın yükselişi, mülteci ve ekonomik sosyal politikalara karşı yürüdü

Almanya’nın başkenti Berlin’de dün binlerce kişi ırkçılığın yükselişine, Avrupa hükümetlerinin mültecilere yönelik tutumu ile ekonomik ve sosyal politikalarına karşı yürüyüş gerçekleştirdi.

Unteilbar (Bölünmez) organizasyonunun aynı sloganla düzenlediği eyleme çeşitli gruplar, sendikalar, iklim aktivistleri, partiler ve göçmen gruplarının da aralarında yer aldığı 350 civarında örgüt katıldı. Brandenburg Kapısında bir araya gelen eylemciler, buradan Karl-Marx-Allee Caddesi’ne yürüdü. Eyleme yaklaşık 30 bin kişi katıldı.

Eylemde Almanya hükümeti ve diğer Avrupa hükümetlerinin mülteci politikaları da eleştirilirken, Afganistan’dan ayrılmak isteyen ve can güvenliği olmayanlar insanlar için harekete geçilmesi talep edildi.

Hanau katliamı ile ilgili görsellerin yoğunluğu dikkat çekerken, ırkçılığa karşı mücadele edilmesi talebi dillendirildi.

Herkes için insanca barınma imkanlarının sağlanması, iklim krizine karşı etkin önlemler alınması ve dünyada herkesin Covid-19 aşılarına erişmesinin sağlanması dile getirilen diğer talepler arasındaydı.

Daha fazlası

İlgili

Close