DÜNYAManşet

Berlin’de kira artışları protesto edildi

Berlin’de yaklaşık otuz bin kişi “Ücretler yukarı, kiralar aşağı” talebiyle yeniden sokaklardaydı

Berlin Eyalet Hükümeti’nin 2020-2025 yılları arasında uygulamak üzere aldığı “kiraları dondurma” kararının Nisan ayında feshedilmesinin ardından başlayan kira protestoları sürüyor.

‘Yerinden edilme ve kira çılgınlığına karşı Berlin ittifakı’ tarafından “Herkes için konut. Yüksek kiralarla semtlerimizden kovulmaya hep birlikte karşı çıkalım” sloganıyla düzenlenen gösteriye katılmak için binlerce kişi Alexander Meydanı’nda toplandı.

Ülkenin çeşitli bölgelerinden katılımın olduğu gösteride, federal ve eyalet hükümetler, kira artışlara karşı mücadele etmemekle suçlandı ve yetkililerden kiraların artmasına karşı önlemelerin alınması ve herkese kiraları ödeyebileceği konutların sağlanması talep edildi.

Göstericiler daha sonra üzerinde “Kira artışlarını durdurun”, “Herkes için konut”, “Kar için değil, insanları için konutlar”, “AVM’ler yerine konutlar”, “Kiralar artıyor, maaşlar yerinde kalıyor. Yeter artık” ve “Bu kent bizim” yazan pankart ve dövizler taşıyarak Unter den Linden ve 17 Haziran caddeleri üzerinden Zafer Anıtı’na kadar yürüdü.

Bu alandaki tekelleşme sürecinin tamamlanması sonucu, daha önce her şehirde kooperatifler halinde örgütlenmiş olan “Sosyal Konutlar”, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Kiralık ev hizmetleri, büyük emlak şirketlerinin sunduğu bir hizmet haline geldi.

Daha fazlası

İlgili

Close