DÜNYAManşet

Berlin’de öğretmenlerden uyarı grevi

Berlin’de Çarşamba günü gerçekleştirilen uyarı grevine, 30 okuldan yaklaşık 500 öğretmen bisikletleriyle katıldı

Pandemi döneminde Eğitim ve Bilim Sendikası’nın (GEW), Berlinde daha sağlıklı bir eğitim uygulamasına geçilmesi talebi dikkate alınmıyor.

Almanya’da bulunan 16 eyalet içinde, öğretmenliğin bir memuriyet statüsü olarak tanınmadığı tek eyalet başkent Berlin.

Öğretmenler bir memur statüsünde çalışmadıkları için, Toplu İş Sözleşmeleri’ni patronlarla yapmaları gerekmekte. İşverenler ise bu sözleşmelerde, pandemi dönemine uygun bir istikrar sağlamaya ve bu konuda konuşmaya dahi yanaşmıyorlar.

Daha az öğrencinin bulunduğu sınıf sistemi

Haziran ayı içerisinde Eğitim ve Bilim Sendikası (GEW) işverenlere sunduğu, “Daha küçük, daha az öğrencinin bulunduğu sınıf sistemine geçilmesi, eğitmenlerin her öğrenciyle daha sağlıklı koşullarda ve daha iyi ilgilenmesinin sağlanması, öğretmenlere daha az gürültülü bir ortamda ve öğrencileri daha fazla takip edebileceği bir iş atmosferinin sağlanması” yönlü anlaşma önerileri, işverenler tarafından resmi bir sözleşme gündemi olarak dahi ele alınmamış.

Bu sebeple çarşamba günü gerçekleştirilen uyarı grevine, 30 okuldan yaklaşık 500 öğretmen bisikletleriyle katıldı. Önce şehirde bir bisiklet turu gerçekleştiren öğretmenler, daha sonra miting alanında toplandı.

Eğitim ve Bilim Sendikaları Birliği, bu grevin sadece bir uyarı grevi olduğunu, işverenlerin-partilerin-milletvekillerinin taleplerini dikkate almamaya devam etmeleri halinde, bu 28 okulda iş durdurma eylemlerinin şehrin bütün okullarına yayılacağını belirtti.

Eğitim ve Bilim Sendikaları Birliği Sözcüsü Markus Hanisch ise basına yönelik yaptığı açıklamalarda şunları belirtti: “Artık en azından konuşma isteğinin varolabileceğini umuyoruz. Korona salgını zaten aileler için büyük bir yük oluştururken, uyarı grevimizi sadece birkaç okulla sınırlı tutmayı tercih ettik. Ancak bu uygulamalarda bir değişiklik olmazsa, daha fazla okula greve gitme çağrısında bulunacağız.”

Daha fazlası

İlgili

Close