DÜNYAManşet

Berlin’de yüksek kiralara, kriz ve yasaklara karşı yürüyüş

Berlin’de 1 Mayıs öncesi yüksek kiralara, pandeminin yol açtığı kriz ve yasaklara karşı yürüyüş gerçekleştirildi

Almanya’nın başkenti Berlin’de 1 Mayıs öncesi yüksek kiralara, pandeminin yol açtığı kriz ve yasaklara karşı bir yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüş boyunca Deutsche Wohnen, Vonovia gibi kiralık evleri ellerinde bulunduran büyük şirketlerin kamulaştırılması çağrısı yapıldı.

Berlin’in Wedding semtinde Leopoldplatz’da yapılan yürüyüşte, konuşmalarda, taşınan dövizlerde ve atılan sloganlarda Berlin’de yaşanan konut sorunu, yüksek kiralar, evsizliğe dikkat çekildi.

Konuşmalarda, sağlığın özelleştirilmiş olmasının yarattığı sorunlar, pandemi bahanesiyle getirilen yasaklar ve işçilerin çalıştırılması, krizin yükünün emekçilere yüklenmek istenmesi gibi bir çok sorun da dile getirildi.

Konuşmalarda, tüm bu sorunları yaratan bu sistemin reform edilecek bir yanının olmadığı, değiştirilmesi için mücadele edilmesi çağrısı da yapıldı.

Ev şirketlerinin kamulaştırılması talebi

Almanya’da uzun yıllardır var olan konut kiralarının aşağı çekilmesi mücadelesi Berlin’de yeni bir boyut kazandı. Yürütülen mücadelelerin etkisiyle Berlin parlementosuna getirilen ve red edilen talep sonrası eylemler daha kitlesel ve yaygın yapılmaya başlandı.

Almanya’nın büyük konut şirketlerinden kiralık 155 bin 400 ev ve 2 bin 900 işyerini elinde bulunduran Berlin merkezli Deutsche Wohnen ve 400 bin 000 konutu elinde tutan Bochum merkezli Vonovia gibi büyük şirketlerin yüksek kiralar aldıklarını ve binlerce insanın kira ödeyemediğinden evsiz kaldığını belirten katılımcılar, bu şirketlerin, aynı zamanda  sağlık sisteminin tekrar kamulaştırılmasını talep ediyorlar.

Diğer kentlere de daha kiiitlesel yapılan eylemleri, ırkçı faşist partilerin manipüle ettiği “Pandemi yasakları” eylemleri ile birlikte düşündüğümüzde, insiyatifin anti faşist guruplara doğru kayması gibi değerli bir yanı da bulunmaktadır.

Emekçilerin, ülke anti faşist kesimin kendi öz taleplerine sahip çıkma adımları süreç açısından olumlu adımlardır. Aynı zamanda kopacak fırtınanın habercileri olarak takip edilip parçası olmamız gereken eylemlerdir.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close