DÜNYAManşet

Beyrut “Hiroşima gibi”

Lübnan’ın başkenti Beyrut’un limanında dün öğleden sonra art arda iki patlama meydana geldi.

Lübnan’dan yapılan son açıklamalara göre 100’den fazla kişinin öldüğü 4 bin kişinin de yaralandığı patlamayı Beyrut valisi Mervan Abbud gözyaşları arasında “Hiroşima ve Nagazaki gibi” diye tanımladı.

Lübnan Emniyet Genel Müdürü Abbas İbrahim, ilk yaptığı açıklamada patlamaya, “Yıllardır el konulan patlayıcıların” sebep olduğunu tahmin ettiklerini, ancak soruşturmanın sonucunu beklemek gerektiğini belirtti.

Lübnan’da gözler ilk olarak on yıllardır askeri operasyon düzenleyen İsrail’e çevrildi. İsrail ise “Olayla ilgisi olmadığını” açıkladı.  Hizbullah ve Lübnan hükümetinden gelen açılamalarda da “herhangi bir saldırı söz konusu değil” denildi.

‘2 bin 750 ton amonyum nitrat sebep oldu’

Başbakanı Hasan Diyab, patlamaya Beyrut Limanı’nda bir depoda tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitratın yol açtığını açıkladı.

Beyrut Limanı’nda bu kadar çok miktarda amonyum nitratın tutulmasının sebebinin, 2013 yılında hakkında yasal işlem başlatılarak bir gemi olduğu belirtiliyor. Buna göre, Gürcistan’dan Mozambik’e giden gemi 2013’te Beyrut Limanı’na uğradığında, yasal eksiklikler nedeniyle yolculuğa devam etmesine izin verilmedi.

Mürettebat yasal işlemlerden sonra Lübnan’dan çıkarken, amonyum nitrat taşıyan gemi sahibi tarafından Beyrut’ta terk edildi. Gemi sonuç olarak, patlamanın yaşandığı 12 numaralı depoya çekildi.

‘İki patlama oldu’

İlk patlamanın ardından çok şiddetli ikinci bir patlama yaşandı. İkinci patlamada havada buluttan dev bir mantar oluştuğu, geniş bir alanda binaların sallandığı, camların kırıldığı basına yansıyan bilgiler arasında. Patlamanın şiddeti 200 kilometre mesafedeki Kıbrıs’ta da hissedildi.

Sokakta askerler patlamadan kaynaklı geçici duyma kaybı yaşayan, yaralanan insanları tahliye ederken, gönüllüler de çalışmalara dahil oldu.

AFP’ye konuşan bir asker ise bölgenin cesetlerle dolu olduğunu söyledi. Helikopterler de patlamanın sebep olduğu yangını söndürmek için saatlerce uğraştı.

Devlet Başkanı Michel Aoun, Savunma Yüksek Komitesi ve Başbakan Hasan Diab’ın da katıldığı acil toplantı düzenledi. Ülke genelinde yarın ulusal yas ilan edildi.

Patlamaların üzerinden saatler geçmiş olmasına rağmen, sebebine ilişkin herhangi bir açıklama yapılmazken, başbakan Diab, “Sorumluların hesap vereceğini” belirtti.

Ulusal Haber Alma Ajansı ise patlamalardan bölgeye yaklaşık 15 kilometre mesafedeki başkanlık sarayında da ciddi zararlar olduğunu belirtti.

Daha fazlası

İlgili

Close