GENÇLİKİŞÇİ SINIFIKADIN

Binlerce kişi toplu mezarların açılması için yürüdü

Silopi İlçesi’ne bağlı Başverimli (Tılqebin) Beldesi’nde 1990’lı yıllarda PKK’li ve sivil vatandaşların gömüldüğü iddia edilen toplu mezarın açılması için yürüyüş düzenleyen binlerce… kişi, savcının kazı taleplerini reddetmesi halinde, kendilerinin mezarları açacaklarını belirtti.

Şırnak bölgesinde 1990’lı yıllarda kaybedilen onlarca si…vil vatandaş ile çatışmalarda yaşamını yitiren PKK’lilerin gömüldüğü belirtilen Silopi İlçesi’ne bağlı Başverimli (Tılqebin) Beldesi’ndeki kimsesizler mezarlığındaki toplu mezarın açılması için, yürüyüş düzenlendi.
Başverimli (Tılqebin) Belediye binası önünde bir araya gelen binlerce kişi Buradan beldeye bir kilometre uzaklıkta bulunan Kimsesizler Mezarlığı’na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşe, BDP Silopi İlçe Başkanı Bahattin Alkış, Belediye Başkanı Emin Toğurlu, Silopi Kadın Meclisi, MEYA-DER yöneticileri, Şırnak, Cizre, Beytüşşebap, Uludere, İdil ilçeleri ile belde belediye başkanları, BDP il, ilçe ve belde başkanları, Şırnak Barosu avukatları ile binlerce kişi katıldı.

Yürüyüş esnasında Habura giden İpek Yolu (E24) trafiğe kapatılırken, uzun kuyruk oluşturan araç sürücüleri de korna çalarak, destek verdi. Cizre, Silopi, Şırnak, İdil ve Beytüşşebap’tan gelen yakıp yakınlarının kayıpların fotoğraflarını taşıdığı yürüyüşte, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın iki büyük posteri ile “Toplu mezarların failleri derhal açıklansın”, “Baskılar, tutuklamalar ve ölümler bizi yıldıramaz” dövizleri taşındı. “Kayıplar, faili meçhul cinayetler, katliamlar, yargılı-yargısız infazlar, köy boşaltmalar, darbeler, gerçeklerle yüzleşeceksiniz” Kürtçe ve Türkçe yazılı dev pankartın açıldığı yürüyüşte, “Bijî Serok Apo”, “Öcalan”, “Silopi ovası Apocular yuvası”, “Toplu mezarların hesabı sorulacak” ve “Şehîd namirin” sloganları atıldı.

Yürüyüşün ardından Kimsesizler Mezarlığında açıklama yapan BDP Silopi İlçe Başkanı Bahattin Alkış, 90’lı yıllarda Şırnak ve ilçelerinde, özellikle de Silopi’de her gün ansızın insanların ortadan kaybolduğunu hatırlatarak, “Bu gün halkımızın direnişleri sonucu, 114 toplu mezar ortaya çıkartıldı. Bu toplu mezarlarda bin 469 yurtsever kişinin kemikleri bulunmuştur. Bu gün devletin yaptıkları bu vahşeti örtmeye çalışan AKP hükümeti kendini bu olaylardan habersiz olduğunu göstermek istiyor ve kendini aklamak istiyor” dedi.

Devletin arşivlerinde toplu mezarlarla ilgili birçok belgenin olduğunu vurgulayan Alkış, AKP Hükümetinin bu gerçekleri örtmek istediğini söyledi. Kendini sütten çıkmış ak kaşık gibi göstermek isteyen AKP Hükümeti döneminde 763 kişinin yargısız infaz edildiğinin altını çizen Alkış, “Bunlar AKP’nin Kürt sorununu çözme konusunda ne kadar samimiyetsiz olduğunun göstergesidir” şeklinde konuştu.

Toplu mezarların açılması için demokrat kesimlere de seslenen Alkış, “AKP Hükümetine karşı sert bir tavır takının. Bütün Kürt halkına da sesleniyorum, iradenize ve aslanlarınıza sahip çıkın” çağrısında bulundu.

BDP Şırnak İl Başkanı Abit İke ise, Mesele Kürtler olunca Türkiye’de ne hukuk, ne insanlık, ne adaletin işlediğini belirterek, “Toplu mezarlar bu ülkenin bir ayıbıdır. AKP Hükümeti bu gerçekleri gözardı etmemeli. Aksi takdirde AKP Hükümeti ve Erdoğan’ın sonu Saddam Hüseyin’in sonuna benzeyecektir” dedi.

Kimsesizler mezarlığına kepçelerle gelip bu mezarları açmak istediklerini anlatan İke, “Savcılık bilgisi dahilinde kimsesizler mezarlığının açılmasını talep edeceğiz. Eğer bir sonuç alamazsak, kendimiz yine şimdi olduğu gibi kepçelerle gelip bu mezarları açacağız” dedi.

Besi Dalmış adındaki kayıp annesi ise, oğlunun kemiklerini istediklerini vurgulayarak, şunları söyledi: “Bizler hakkımızı, davamızı ve kimliğimizi istiyoruz. Bizler kimseye haksızlık yapmamışız. Neden onlar bu haksızlıkları bize yapıyorlar? Bizler artık savaş istemiyoruz. Adaletli bir barışın sağlanması ve huzur dolu bir yaşam istiyoruz. Çocuklarımıza yapılmak üzere bir mezar taşı istiyoruz. Faillerin yargılanmasını istiyoruz.”

‘Çocuklarımızın kemiklerini bulana kadar davamızın takipçisi olacağız’

Başka bir kayıp yakını olan Leyla Vesek ise, Başbakan Erdoğan’a seslenerek, “Bize bunları yapanlar kör müdür? Neden bunun haksızlık olduğunu görmüyorlar. Burada bizleri katledenler gidip Mısır’da ve Filistin’de mazlumların hakkını savunmaya çalışıyorlar. Bizler çocuklarımızın kemiklerini bulana kadar davamızın takipçisi olacağız ve mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından kitle mezarlıktan ayrıldı.

http://www.facebook.com/firat.news.agency?v=wall

Daha fazlası

İlgili

Close