DÜNYA

Binlerce Meksikalı NAFTA’ya karşı protesto gösterisi yaptı

Önceki gün binlerce küçük tarımsal üretici NAFTA’nın olumsuz sonuçlarına karşı İçişleri Bakanlığına yürüdü.

meksikalı çiftçiler

HABER MERKEZİ-Meksikalı köylüler ve küçük çiftçiler, NAFTA olarak bilinen Kuzey Amerika Serbest Bölge Ticaret Anlaşmasının sonuçlarına karşı kitlesel bir gösteri düzenlediler.

Önceki gün (pazartesi) binlerce kişinin katıldığı Mexico City’deki eylemde hükümete seslenen protestocular, “toprak ve emek reformları” konusunda daha önce verdiği sözleri” tutmasını istediler.

İçişleri Bakanlığı’na kadar süren yürüyüş sırasında yapılan açıklamada “Olumsuz bir müzakereye izin vermeyeceğiz veya ABD’den önce diz çökmeyeceğiz. Bu (yürüyüş) tarım sektörünün NAFTA’nın tamamen dışında tutulması için başlatılan bir kampanyanın başlangıcıdır” ifadeleri kullanıldı.

Washington’da “NAFTA’nın “yeniden müzakerelerinin” yapılacağı16-20 Ağustos tarihlerinde pretostolar yapılması planlanıyor.

Raporlara göre, yaklaşık iki milyon Meksikalı küçük çiftçi mevcut NAFTA koşulları altında topraklarını kaybetti. ABD’den ithal edilen -önemli bir kısmı tarımsal olan- ürünler, Meksika’da tüketilen yiyeceklerin neredeyse yarısını oluşturuyor.

 

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close