DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Bir kez daha genel grev

İktidardaki burjuva hükümetin emekçi düşmanı politikalarla ve yolsuzluklarla yıprandığı ülkede bir kez daha genel greve çıkılıyor.

HABER MERKEZİ- Brezilya’da meclis darbesiyle iktidara gelen Michel Temer ve hükümetinin işçi düşmanı politikalarına karşı grev kararı alındı.

Hükümetin emeklilik yaşını 65’e çıkartmak için hazırlıkta olduğu bildirilirken, sendikaların 30 Haziran günü genel greve gidecekleri açıklandı.

Ekonomik krizin de etkisiyle işsizlik rakamının 13 milyonu geçmesi, işçi haklarının kısıtlanması ve emeklilik sistemindeki radikal değişiklikler sonucu işçi ve emekçilerin ekonomik-sosyal haklarının budanmasına karşı Brezilya’da Nisan ayında yapılan genel greve 35 milyonun üzerinde emekçi katılmıştı. Son 20 yıldaki ilk genel grev özelliği taşıyan bu grev esnasında kent merkezlerinde ana yollar trafiğe kapatılmış halk sokaklara akın etmişti.

Geçen yıl eski Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff’in yolsuzluk gerekçesiyle Senato tarafından görevinden alınmasının ardından başkanlık görevini devralan Michel Temer, ülkeyi içinde bulunduğu „ekonomik krizden kurtarmak“ için işçi hakları ve emeklilik sisteminde bir dizi reforma gitmişti. Öyle ki, memurların maaşları 3 aya varan gecikmelerle ödenmeye başlanmıştı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close