KADINManşet

“Bitmeli bu rejim, bu kez ezilmeli bu gerici baş!”

Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Fransa’nın Strasbourg kentinde de İran’da katledilen Mahsa Amini’ni için eylem gerçekleştirildi.

Eylem, Mahsa Amini ve eylemlerde yaşamını yitirenler için saygı duruşu ile başladı.

İranlı kadınlar kollektifinin hazırladığı gösteriye, Kürdistan Kadın Hareketi, Kadın Gözüyle, Yeni Kadın ve Fransız Irkçılık Karşıtı Derneği de destek verdi. Strasbourg Belediyesi’nden ve Sol Parti’den temsili düzeyde dayanışma amaçlı destek mesajı verildi.

Alanda toplanan katılımcılarda ise muazzam bir öfke vardı. Onlarca kişinin katıldığı eylem alanında kabına sığmayan bir öfke, yüreklere sığmayan bir duygu atmosferi yaşanıyordu. Yumruklar sıkılı gözler yaşlıydı. Bu kez bitmeli bu rejim bu kez ezilmeli bu gerici baş. Bitmeliydi on yıllardır yaşatılan zulüm!..


“Bin yıl bu sistemle yaşamaktansa özgür İran’da bir gün yaşamayı yeğlerim” diyen öfkeli bir gencin dediği gibi…

Sloganlar birbiri ardına sisteme öfkeyle patlıyor: “Kahrolsun İran İslam Cumhuriyeti rejimi!”, “Kahrolsun Humeyni, kahrolsun faşist İran rejimi!”, “Ne Ayetullah ne oğlu hiçbirini istemiyoruz!”, “Kadın yaşam özgürlük!”, “Jjin jiyan azadi!”, vb. Kürtçe sloganlar son ana kadar coşkuyla, öfkeyle haykırıldı.

Eylemin ortalarında bir grup genç kadın, şarkılar eşliğinde saçlarını keserek İran’lı kadınlar üzerindeki baskıları kınadı.

Eylem Çav Bella marşıyla sonlandırıldı.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close