DÜNYAManşet

BMG: Newroz, birliğe ve mücadeleye çağrıdır!

Fabrikalardan yükselen işçi sınıfının gür sesi 8 Mart’ta kadınların direnciyle buluştu. Şimdi bayrağı Newroz’da daha yukarı çekeceğiz!”

Newroz’a ilişkin yazılı açıklama yapan Birleşik Mücadele Güçleri (BMG), “Haksız savaşlara, işgallere, faşizme, sömürüye ve yoksulluğa karşı Newroz’un isyan ateşini kuşanarak alanlara akalım!” dedi.
BMG Newroz’la ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Demirci Kawa’nın zulme başkaldırdığı gün olan Newroz, her türlü zorbalığa karşı bir isyandır. Tarihin her kesitinde, biçim değiştirmiş Dehakların zulmüne, ezilenlerin, toplumsal gelişimin her aşamasında biriktirdikleri öfkenin; kavga deneyimlerinin, hesap sorma bilincinin ve özgürlük arayışlarının harladığı isyan ateşidir Newroz.

Newroz, Ortadoğu halklarının zorbalara karşı umudu büyüteceğinin, direnişi kuşanacağının ilanı oldu; Newroz umuttur!

Newroz, Kürt ulusunun, imha, inkar ve asimilasyona karşısında kimliğine, geleceğine sahip çıktığı mücadelenin sembolüdür. Baharın ve yeni günün, özgür geleceğin muştalandığı gündür Newroz.

2022 Newroz’u, dalga dalga yayılan işçi direnişlerinin biriktirdiği sinerjinin, 8 Mart’ta alanlara taşan kadın öfkesi ve direncinin, Kürt halkının öfkesiyle buluşmasına ev sahipliği yapacak!

Bu yılki Newroz dünyada emperyalistler ve işbirlikçi- uşaklarının haksız savaşlarına karşı halkların birliği ve mücadelesi için sesini yükselteceği bir gün olacaktır.

Halkları emperyalist hegemonya mücadelesinin bir tarafı yapmaya çalışanlara karşısında tavrımız mücadelenin hedefine emperyalistler ve yerli işbirlikçi-uşaklarını koymak olacaktır. Savaş, kan ve gözyaşından başka bir şey getirmeyen emperyalizm karşısında sosyalizm bayrağını yükselteceğiz!

Türkiye ve Kürdistan’da Newroz, Deniz Poyraz’ın , Garibe Gezer ve yüzlerce devrimci tutsağın zindanlarda katledilmesine verilen güçlü bir yanıt olacak! AKP-MHP iktidarının zulüm politikaları karşısında işçi havzalarından 8 Mart’a akan mücadele direnci, Newroz’da Kürt ulusunun onurlu haklı mücadelesiyle birleşecek.

Newroz, ezilen, yok sayılan tüm toplumsal kesimlere faşist düzeni alaşağı etmenin mümkün olduğunu dair yapılan bir çağrıdır! Newroz’da, emperyalist savaşlara, işgallere; sömürüye, şovenizme, Kürt düşmanlığına karşı halkların birliği ve mücadelesinin güçlü sesini haykıracağız!

Fabrikalardan yükselen işçi sınıfının gür sesi 8 Mart’ta kadınların direnciyle buluştu. Şimdi bayrağı Newroz’da daha yukarı çekeceğiz! Faşist düzene mahkum değiliz, halkın gerçek iktidarını kurmaktan başka yolumuz yoktur!

Newroz’dan, 1 Mayısa; Kürt halkının, işçilerin, kadınların gençlerin ezilen kimliklerin birleşik mücadelesini örgütleyeceğiz!

Birliğe ve mücadeleye çağrıdır Newroz!..

Newroz Pîroz Be!

Birleşik Mücadele Güçleri (BMG)

Daha fazlası

İlgili

Close