DÜNYAManşet

Bolivya’daki faşist darbe Arjantin’de protesto edildi

Binlerce gösterici, Salı günü, Arjantin’in Buenos Aires’teki Bolivya Büyükelçiliğine doğru yürüdü

HABER MERKEZİ– Bolivya’da gerçekleştirilen ABD destekli faşist darbe dün (Salı) Arjantin’de protesto edildi.

Arjantinli aktivistlerin ve kitle örgütlerinin de destek sunduğu Arjantin’de yaşayan Bolivyalılar başkentin sokaklarında “Daha güçlü döneceğiz, savaşacağız, kazanacağız” diye haykırdı.

Bu ülkedeki Bolivya toplumunun önde gelen isimlerinden biri olan Iber Mamani, “darbeye karşı tutum alan Arjantinli sosyal ve siyasi örgütlerine ve aktivistlerine teşekkür” eden bir açıklama yaptı.

Bolivya’da 20 Ekim’de yapılan seçimlerde yüzde 47,8’le iktidarı yeniden kazanan Evo Morales, gerici muhalefetin “hile yapıldı” diyerek günlerdir sokaklarda terör estirmesi, ordunun istifasını istemesi karşısında geri adım atarak istifa ettiğini açıklamıştı.

İstifa açıklamasında “Barış için ve evleri yakılan destekçilerime, ekibime ve aileme yönelik daha fazla şiddet uygulanmasını engellemek için” diyen Morales, muhalefet liderleri Camacho ve Mesa’yı da şiddeti durdurmaya çağırdı. Kısa süre içinde Morales hakkında tutuklama kararı çıkarıldı.

ABD destekli; kilise-sivil faşistler ve ordu işbirliğiyle gerçekleşen darbenin hemen ardından sivil faşistler sokaklara dökülerek, yerli halka dönük terör eylemlerine girişti.

Sivil faşistler Morales’in evini yağmaladı. Ayrıca Morales’in kız kardeşinin ve vali Victor Hugo Vasquez’in evi de ateşe verilmişti.

Ordu-kilise-sivil faşist güçlerin bir blok gibi hareket ettikleri darbe sonrasında bir kadın, yerli kadınları simgeleyen uzun saçlarıyla boğularak katledildi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close