Manşet

Bosch Fabrikası Önünde 1 Mayıs Çağrısı

Stuttgart ve Köln’de 1 Mayıs çalışması devam ediyor

Avrupa Demokratik Güç Birliği olarak, dokuz kişilik bir ekiple Feuerbach’ta bulunan Bosch fabrikasının iki kapısında, Feuerbach durağında ve Stuttgart şehir merkezinde Almanca 1 Mayıs bildirileri dağıtıldı. İşçilerin yaklaşımı olumluydu. İşçilerin büyük çoğunluğu bildirileri aldılar, ilgili davrandılar ve konuşmaya açıktılar.

Bildiri dağıtımı sırasında işçilerle sohbet edildi. O gün işten çıkarılan genç bir taşeron işçiye göre, taşeron işçilerin bazıları 6 ayın sonunda işten çıkarıldı, 2 aylık sözleşmeyle çalışan taşeron işçilerin sözleşmeleri 4 ay daha uzatıldı ve bu uzatmadan sonra ise alınan taşeron işçilerin oranı çok düşük kaldı. İşverenin dün akşam yaptığı toplantıda ise, kıdemli işçilere tazminatlı çıkış önerdiği, ama bu yıl için sınırlı sayıda işçiye düşük miktarda tazminat ödeyebilecekleri açıklaması yaptığı öğrenildi. Bazıları 35 yıldır Bosch’ta çalışan işçilerle yapılan konuşmalarda, sendikanın „sosyal plani“na ikna oldukları fark edildi. „Sosyal plan“ kıdemli ve yaşlı işçilerin tazminatla işten çıkarılmasını öngörüyor.

Alınteri olarak bir aydır yürüttüğümüz 1 Mayıs çalışmasını, Stuttgart’in farklı semtlerinde tanıdığımız emekçileri bire bir ziyaret ederek ! Mayıs’a katılmalarını çağırdık. Stuttgart’ın belli merkezlerde Alınterı/Yaşanacak Dünya imzalı bildirileri dağıtarak genişletmeye çalıştık.

Köln’de 1 Mayıs çalışmalarından..

Köln’de Ford fabrikasının önünde üst üste iki gün Alınteri/Yaşanacak Dünya imzalı 1 Mayıs bildirileri dağıtımının ardından, 1 Mayıs çağrıları göçmenlerin yoğun olduğu semtlerde posta kutularına bırakıldı.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close