DÜNYAManşet

Bosch işçileri: “işçilerin zincirlerinde başka kaybedecekleri bir şey yok..”

Almanya’nın otomotiv devi Bosch’da sektörünün elektrikli ve dijital araçlara geçişi ile birlikte binlerce işçi işten atılmaya başladı.

Yapısal dönüşümün ve üretimin başka ülkelere taşınacağının gündemde olduğu Bosch’da binlerce işçini işten çıkarılacağı basına yansıtılmakta.

Sınıftan tepki

Üç ayrı şehirdeki fabrikalardan toplam 1300 işçi çıkarılacak olması üzerine IG Metal sendikasının çağrısıyla dün Bühl, Arnstadt ve Münih fabrikalarında işten atmaları protesto, dayanışma mitingi ve yürüyüşleri gerçekleştirildi.

Stuttgart, Nürnberg, Bamberg ve Blaichach’tan Bosch işçileri beraberliklerini göstermek için otobüslerle Münih’e gittiler. Truderinger caddesinde bulunan fabrikanın önündeki meydanda toplandılar.


Sınıfa gençlikten destek

Mitingin başlamasına kısa bir süre kala, iklim değişikliğine karşı cuma günü eylem yapan gençler, sloganlar atarak alana geldiler. Fabrikanın duvarları ve ana giriş kapısı işçilerin taleplerini yansıtan pankartlar astılar.

Saat 11.00’de başlayan mitingde, sendikacılar, işçi temsilcileri ve dayanışma için gelenlerin temsilcileri sırasıyla konuşmalar yaptılar.

İşyeri işçi temsilciliği başkanı Gluseppe Ciccone konuşmasında; “Bühl deki eylemde 3 bin, Arnstadt’ta 300 ve bizim burda 600 kişi var” açıklaması coşkulu sloganlarla karşılandı.

Gençlerin yoğun olarak katıldığı protesto mitinginde sahneye çağrılan gençlik temsilcisi, “Bizlerin geleceği karartılmak isteniyor. Yaşlı-genç ayrımsız 265 işçi çıkarılacak. Bizler bunu kabul edemeyiz. Hep birlikte mücadele etmekten başka şansımız yok” dedi.


Kendimizi makinalara zincirleriz

IG Metall sendikası München başkanı Sibylle Wankel; “Dünyanın en büyük otomobil tedarikçisi olan Bosch 440 bin işçi çalığıyor. BMW’den çok büyük olan Bosch’un tasaruf gerekçesiyle işçileri sokağa atmasına sessiz kalamayız. Eylemlerin arkası gelecek.” dedi

Değişik fabrikalardan gelen temsilciler ve sendika temsilcileri konuşmalarında bu eylemin son eylem olmayağını belirtti. Eylemlerin önümüzdeki günlerde değişik biçimlerde devam edeceğini sözlerine eklediler.

Bir konuşmacının, “Arkadaşlar bundan yıllar önce Karl Marx işçilerin zincirlerinde başka kaybedecekleri bir şey yok ama kazanacakları çok şey var demiş. Gerekirse bizler kendimizi makinalara zincirleyeceğiz” diyerek çarpıcı bir konuşma yaptı.

Daha fazlası

İlgili

Close