DÜNYA

Böyle Başbakana Böyle İnsan Hakları Ödülü

Erdoğan’a Libya’da Kaddafi İnsan Hakları Ödülü verildi. İki ülke geçmişteki hak ihlallerini aydınlatmamak, muhalifleri bastırmak ve ifade özgürlüğü endekslerinin son sıralarını kapmak konusunda yarışıyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bir toplantıya katılmak için gittiği Libya’da Kaddafi Uluslararası İnsan Hakları Ödülü’nü aldı.

ntvmsnbc’nin haberine göre Erdoğan ödül töreninde yaptığı konuşmada “Yeryüzündeki her türlü haksızlığa, her türlü hukuksuzluğa karşı onurlu bir duruş sergilerken, gerektiğinde kendimizi ve çevremizi de sorgulama olgunluğunu da göstermek durumundayız” dedi.

Erdoğan ödül olarak 250 bin dolar (yaklaşık 375 bin TL) aldı. Ödül bugüne kadar Nelson Mandela, Louis Farrakhan, Hugo Chavez, Fidel Castro gibi isimlere verildi.

Ödül “insan haklarını ve özgürlükleri korumak, dünyanın her yerinde barışı savunmak yolunda büyük çabalar gösteren kişi ya da kurumlara” veriliyor.

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün 2010 ifade özgürlüğü sıralamasında Libya 178 ülke arasında 160. sırada. Aynı sırlamada Türkiye de 138. sırada yer alıyor.

Uluslararası Af Örgütü’nün (AI) 2010 raporuna göre Libya’da “ifade ve örgütlenme özgürlüğü ciddi şekilde kısıtlanmaya devam etti ve yetkililer muhalif görüşlere tolerans göstermedi. Hükümetin insan hakları karnesini eleştirenler cezalandırıldı. 1970’lerden 90’lara kadar yaşanan yüzlerce zorla kayıp ve ciddi insan hakları ihlalleri aydınlanmadı.”

Aynı raporun Türkiye bölümünün girişi de şöyle:

“İnsan haklarının korunmasında fazla bir ilerleme kaydedilmedi. Hem işkence ve diğer kötü muameleler hem de ifade özgürlüğünü sınırlayan ceza davaları haberleri duyulmaya devam etti. Aşırı idari izleme ve hukuki taciz, insan hakları savunucularının meşru çalışmalarını zorlaştırdı.

Birçok durumda insan haklarını ihlal ettiği iddia edilen devlet görevlileri etkili bir soruşturmaya uğramadı ve güvenlik güçleri görevlilerinin yargı önüne çıkarılabilmesi zor olmaya devam etti. Adil olmayan davalar sürdü; bu durum özellikle çocukların yetişkinlerle aynı şekilde yargılanmasında kullanılan anti-terör yasaları için geçerli oldu. Cezaevi sistemlerinde pek bir iyileşme olmadı ve uygun tıbbi tedaviye erişim çoğu zaman engellendi.

Askerliğe karşı vicdani ret hakkını tanıma doğrultusunda ilerleme kaydedilmedi ve mültecilerle sığınma hakkı arayanların hakları ihlal edilmeye devam edildi. Lezbiyen, gey, biseksüel, travesti ve transseksüel bireyler hukuk önünde ve pratikte ayrımcılıkla karşılaştı ve şiddete maruz kalan kadınlar ve kız çocuklarının korunması yetersiz kaldı.”

Libya’yı 1969’daki darbeden bu yana general Muammer Kaddafi yönetiyor. Bianet

Etiketler
Daha fazlası
Close