DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Brezilya: ‘Emeklilik reformu’ protesto edildi

Temer ve hükümetinin dayattığı -emeklilik yaşını yükselten- neoliberal reform protesto edildi

HABER MERKEZİ– Brezilya’da Temer ve hükümetinin değişik biçimlerde defalarca gündeme getridiği „emeklilik reformu dün (Pazartesi) Sao Paulo’da protesto edildi.

breezily protest 1 breezily protest 2 breezily protest 3

Diğer değişikliklerle birlikte reform, Brezilya’da emeklilik yaşını kadınlar için 62, erkekler için 65’e çıkarıyor ve “sosyal güvenlik”ten yararlanabilmek için 40 yıl boyunca “katkı” ödenmesini, ayrıca, emekli kişinin ölümüyle birlikte emeklilik maaşının yüzde 50 düşürülmesini öngörüyor.

Hükümet daha önce de emeklilik planına ilişkin bir reform taslağını Mayıs ayında Kongre’ye sunmuş ve tasarı alt komisyonda lehte 23 ve aleyhte 14 oyla kabul edilmişti ancak hükümet, gelen tepkilerin yoğunluğu nedeniyle Kongre’den geçiremeyeciğini düşünüp rafa kaldırmıştı.

Daha sonra Aralık ayında reform bu kez daha da “esnekleştirilerek” gündeme getirilmiş Ve işçilerin sert tepkisi karşısında yine geri çekilmişti.

Brezilyalı emekçiler Temer ve Hükümetinin neoliberal saldırılarına karşı Mayıs ve Haziran aylarında, en son 5 Aralık’ta genel greve çıktılar.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close