DÜNYAManşet

Brezilya seçimleri: ‘Tropiklerin Trump’ı Bolsonaro kazandı

Bolsonaro ikinci tur oylamasında yüzde 55.2 oranında oy aldı. İşçi Partisi’nin adayı Fernando Haddad ise yüzde 44.8’de kaldı

YAŞANACAK DÜNYA– Dünya kapitalizminin yapısal kriziyle birleşik ekonomik-toplumsal-siyasi kriz sürecinde sınıf mücadelesinin sertleştiği Brezilya’da devlet başlanlığı seçiminin ikinci turunda ırkçı aday Bolsonaro kazandı.

Resmi olmayan sonuçlara göre ‘Tropiklerin Trump’ı’ olarak anılan, insan haklarına yaklaşımı nedeniyle tepki çeken asker eskisi, faşist aday Jair Bolsonaro yüzde 55.2 oranında oy aldı. İşçi Partisi’nin adayı Fernando Haddad ise yüzde 44.8’de kaldı.

Bu seçim sonuçları, emperyalist-kapitalizmin neoliberal sermaye birikim rejiminin tıkandığı, bundan dolayı sınıfa, emekçilere yönelik saldırıların arttığı ve sınıf mücadelesinin sertleşmeye başladığı tarihsel bir dönemeçte dünya genelinde burjuva siyasetinde ve devlet yapılanmasında faşistleşme eğiliminin güç kazandığını gösteren yeni bir örnek oldu.

Bolsonaro çekirdekten yetişmiş bir komünizm karşıtı. Esinleyici figürü Donald Trump. Halkın en çok tepki duyduğu aday olmasına rağmen, geniş bir toplumsal tabanı da var.

Brezilya, bölge ülkeleri arasında, özellikle orta büyüklükteki şehirlerde en geniş ara sınıflara sahip ülke. Özellikle siyah nüfusa yönelen yaygın bir ırkçı geleneğe sahip.

Brezilya, dünyada köleliğin resmi olarak en son kaldırıldığı (1888 yılında) ülkelerden biri. Ayrıca kadına yönelik şiddet de dikkat çekmektedir. Her yıl 50 binden fazla cinsel saldırı vakası kayıtlara geçmektedir.

Kadın ve göçmen düşmanı söylemleriyle ortaya çıkan Bolsonaro gibi ırkçı-faşist bir temsilcinin bu toplumsal-tarihsel-siyasal atmosferde, öte yandan devrimci siyasal bir alternatifin yokluğunda kazanmış olması şaşırtıcı değil.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close