GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşetVideo

Brezilya’da genel grev: Yüz binler sokakta

Bolsonaro ve hükümetinin ’emeklilik reformu’ ve diğer neoliberal saldırılara karşı 100’den fazla şehirde emekçiler sokakta

HABER MERKEZİ– Brezilya’da ırkçı-faşist Bolsonaro ve hükümetinin dayattığı „emeklilik reformu“na ve diğer neoliberal saldırılara karşı bugün genel greve çıkıldı.

Ülkedeki merkez sendikalar, öğrenci birlikleri ve öğretmenler en az 24 eyalette 100’den fazla şehirde iş bıraktı, yüz binler sokaklara aktı.

Sao Paulo gibi büyük şehirlerde ulaşım felç oldu, yollar tıkandı. Tüm sanayi sektörlerinden işçiler genel grev ve yürüyüşlerde yerlerini aldılar.

Genel grev gece sabaha devrilirken başladı, yollarda barikatlar kurularak ateşe verildi. Zaman zaman polsin saldırısı sonucu çatışma çıktı.

brezilya da genel grevbrezilya da genel grevbrezilya da genel grev brezilya da genel grev brezilya da genel grev

Otobüs, demiryolu ve metro hatlarında çalışan emekçilerin de destek verdiği genel greve, öğretmenler, akademisyenler ve öğrenciler de katılıyor.

Brezilya Eğitim Bakanlığının Nisan ayında açıkladığı, temel eğitim ve yükseköğretimdeki elektrik, su ve araştırma faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi gibi zorunlu olmayan harcamalardaki kesintiler, geçtiğimiz haftalarda, eğitim emekçileri ve öğrenciler tarafından ülkenin bütün eyaletlerinde defalarca protesto edilmişti.

Bolsonaro ve hükümetinin „üniversiteleri sol ve liberal görüşlülerden temizlemek istediğini“ belirten eğitim sendikaları, 14 Haziran genel grevine aktif katılım çağrısı yapmıştı.

Emeklilik reformu, Bolsonaro’nun seçim kampanyası sırasında burjuvaların desteğini kazandığı bir vaatti.

brezilya da genel grev brezilya da genel grev

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close