DÜNYAManşet

Brezilya’da binlerce kişi Bolsonaro’nun yargılanmasını istiyor

Brezilya’da yüzbinler, Covid-19 salgın politikaları, Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun istifası talebiyle yine sokaktaydı.

Brezilya’da Cumartesi günü, Çok sayıda örgüt, sendika ve öğrenci gruplarının çağrısıyla São Paulo, Brasília, Rio de Janeiro başta olmak üzere 450’den fazla noktada kitlesel eylemler gerçekleştirildi. Eylemlerde, Bolsonaro’nun istifası ve yargılanması talep edildi.

Brezilya, Covid-19 kaynaklı 500 binden fazla ölü sayısıyla dünyada ABD’nin ardından en çok ölümün görüldüğü ülke olarak öne çıkıyor. Devlet Başkanı Bolsonaro, salgının başlangıcından bu yana virüsü küçümseyen ve alınan önlemleri eleştiren tavırları nedeniyle tepki çekiyor ve binlerce emekçi sadece gitmesini değil, yargılanmasını da istiyor.

Salgın döneminde 3 kez sağlık bakanının değiştiği Brezilya’da, 27 Nisan’da Senatoda Bolsonaro Hükümetinin salgın döneminde ihmalinin bulunup bulunmadığını araştırmak üzere komisyon kurulmuştu. Komisyonda başta eski sağlık bakanları olmak üzere devlet görevlileri ifade vermeye devam ediyor.

The Guardian gazetesinin mikrofon uzattığı göstericilerden tepkiler;

Öğretmen Paola Queiroz: “Brezilya’da salgın, arkadaş, neşe ve gelecek umudu kaybı olarak yaşanıyor”

Emekli Mühendis Oswaldo Pinheiro: “Bolsonaro denen bu vebanın liderliğindeki hükümetin gerekçeleri beni sokağa çıkarttı. Yoksullara saygı duymayan bu soykırımcı hükümete karşı savaşacağım, bu yaşta bile. Başka yürüyüşler de olursa geleceğim”

Bu kadar kitlesel ölüme rağmen 210 Milyon nüfusu olan ülkede sadece 11 milyon kişinin aşılanması durumun vehametini, emekçilerin yaşamının sudan ucuz olduğunu gösteriyor.

Daha fazlası

İlgili

Close