DÜNYAManşet

Brezilya’da binlerce kişi sokağa çıktı: Bolsonaro defol!

Faşist liderlerin hiç bir yasa, kural tanımayan, parlemento hükümet gibi kurumları olduğu gibi halkın çoğunluğunun iradesini de hiçleştirerek bordodan atan uygulamalarının en çıplak örneği Brezilya’da Bolsonaro’da da yaşanıyor. Bu aynı zamanda insanlığın kimlerin eline kaldığı, faşist liderler şahsında nasıl bir tehlike ile karşı karşıya olduğunun da göstergesi.

Krizin koronavirüs sürecinede izlenen faşist politikalar nedeniyle daha da ağırlaştığı Brezilya’da faşist devlet başkanı Jair Bolsonaro ve hükümetinin salgın politikalarına karşı halkın öfkesi de büyüyor.

Manaus’un kritik bir durumda olduğunu kabul eden Bolsonaro, Temsilciler Meclisi’nde kendisine yöneltilen görevden alınması ile ilgili dilekçeleri küçümsüyor. Televizyona verdiği röportajında “Beni sadece Tanrı görevden alır, bana karşı somut hiçbir şey yok, beni çıkarmak için sahte haberler uyduruyorlar” diyen pişkinliğini de sürdürüyor. Bolsonaro mecliste görevden alınmasını engelleyebilecek geniş bir tabana sahip bunun rahatlığı ile tehditler savurabiliyor.

Bu pervasızlık karşısında birçok şehirde covid-19 enfeksiyonu riski nedeniyle araba konvoyları ile Bolsonaro hükümetine karşı gösteriler hız kazandı. Göstericiler Bolsonaro’nun görevden alınmasını istiyor. Göstericiler protestolarıyla parlamento üzerinde basınç uygulamayı hedeflediklerini dile getiriyor.

Protestolar “Oksijen yok, aşı yok, hükümet yok. Panelaço … #BrasilSufocado.” şiarı ile tüm ülkede sosyal medyada duyuruldu.

Korkusuz İnsanlar Cephesi şiarıyla bir araya gelen sol örgütler, sendikalar ve halk hareketleri, kitleleri şehirlerde sokaklarda toplanmaya çağırıyor. Özgür Brezilya Hareketi (MBL) ve “Vem Pra Rua” (Sokaklara çık) gibi gruplar da ülke çapında eylem çağrısında bulundu.

Brezilya, ABD ve Hindistan’dan sonra covid-19 salgınının en yaygın olduğu ülke olmasına rağmen henüz yaygın bir aşılama kampanyasının yapılmaması nedeniyle emekçilerin hükümete karşı öfkesi büyüyor. Ayrıca, Amazon bölgesinin başkenti Manaus’ta ve ülkenin kuzeyinde covid-19 hastalarını tedavi etmek için kullanılan oksijenin olmaması ve şimdiden onlarca kişinin bu nedenle yaşamını yitirmesi protestoları ateşledi.

Sağlık sisteminin sınırlarına ulaştığı Brezilya’da, Bolsonaro’nun akıllara zarar açıklamaları, Çin aşısı hakkında aşağılayıcı“Köpeğine verebileceği” şeklinde sözleri kitleler tarafından da tepkiyle karşılanıyor.

Bolsonaro, eyaletlerin ve belediyelerin, halk sağlığını korumak için kurallar ve düzenlemeler çıkarabilmesi gerektiği ile ilgili Yüksek Mahkeme’nin aldığı kararı da kendine hakaret olarak değerlendirdiriyor.

Brezilya’da 24 Ocak itibarıyla ülkedeki vaka sayısı 8.816.254’e, ölenlerin sayısı ise 216.445’e ulaşmış durumda.

Tüm faşist hükümet ve liderleri gibi Bolsanaro’da meydanın o kadar da boş olmadığını, emekçilerin öfkesinden kaçamayacağını görüyor ve görmeye de devam edecek.

Daha fazlası

İlgili

Close