DÜNYAManşet

Brezilya’da seçimi kaybeden Bolsonaro’nun destekçileri orduyu göreve çağırıp, Nazi selamı ile gösteri yapıyor

Brezilya’da yaşananlar, iktidardaki burjuva kliklerin nemalandıkları koltukları öyle kolay bırakmayacaklarını anlatan derslerle dolu bir örnek.

Yaşananlar; faşist burjuva kliklerin koltuğu kaybetmeleri halinde saldrıganlıkta sınır tanımayacaklarının apaçık göstergesi oldu. Aynı zamanda Brezilya’ya özgü olmayan bu durum, bütün siyasal faaliyetinin merkezine seçimleri koyanlar açısından da düşündürücü olmalıdır. Tabi düşünmek ve ders almak isteyenlere. Reformist bir parti başkanının kazanmasını orduyu darbe yapmaya çağırma ve Nazi selamı ile karşılayanları Latin Amerika’ya özgü sananlar, ABD’de seçimler sonrası parlemento baskınını da unutmamalıdırlar.

Brezilya’da devlet başkanlığı seçimini kaybeden ve sonuçları kabul etmeyen Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun destekçileri, askeri birliklerin önünde düzenledikleri gösterilerde Nazi selamı verip orduya darbe çağırısında bulundu. Bolsonaro ise, destekçilerinin başlattığı yol kapatma eylemlerinin sona erdirilmesini ancak gösterilerin devam etmesini istedi.

Ordu darbe yapsın çağrısı

Brezilya’nın Rio de Janiero, Sao Paulo, Rio Grande do Norte, Bahia, Santa Catarina, Pernambuco ve Rio Grande del Sur eyaletlerinde askeri karargahların önünde toplanan Bolsonaro destekçileri, yaptıkları gösteride Bolsonaro’nun görevde kalması için orduya müdahale çağrısı yaptı.

Brezilya milli takımının formasını giyen binlerce Bolsonaro yanlısı, Rio de Janeiro’nun merkezindeki Doğu Askeri Komutanlığı karargahı önünde toplanarak seçim sonuçlarına itiraz etti.

Bolsonaro destekçileri, ordudan, 1 Ocak’ta başkanlık görevini devralacak seçimlerin galibi eski devlet başkanı Lula da Silva’ya karşı harekete geçmesini talep etti. “Askeri müdahale” yazılı pankartlar taşınan gösteride, Lula da Silva karşıtı sloganlar atıldı.

Nazi selamı ile milli marş

Brezilya’nın güneydoğusundaki Santa Catarina eyaletine bağlı Sao Miguel do Oeste şehrinde bir askeri birliğin önünde düzenlenen gösteride ise Bolsonaro destekçileri Nazi selamına benzer bir hareket yaparak milli marş okudu.

Sao Paulo’da ise Bolsonaro destekçileri, Güneydoğu Komutanlığı önündeki Ibirapuera Parkı yakınında aynı amaçla gösteri düzenledi.

Bolsonaro: “Gösteriler demokratik oyunun bir parçasıdır”

Bolsonaro’nun yol kapatma eylemi yapan kamyonculara tavsiyeleri de bir dil sürçmesinden ibaret değil. Ülkede pazar günü seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Bolsonaro destekçisi kamyoncuların başlattığı ve ülke çapına yayılan otoyol kapatma eylemleri için Bolsonaro, Twitter hesabından yayımladığı videoda, “Yol kapatma eylemlerinin ülke ekonomisine zarar verdiğini ve insanların özgür dolaşım hakkını ihlal ettiğini, yollarda değil meydanlar gibi halka açık alanlarda gösteri yapılmasını” istedi. “Başımızı dik tutmalıyız. Gösteriler her zaman memnuniyetle karşılanır, demokratik oyunun bir parçasıdır” dedi.

Öte yandan muhtemelen provakasyon amaçlı olan, ülkenin Sao Paulo eyaletine bağlı Mirassol kentinde düzenlenen yol kapatma eyleminde bir araç göstericilerin arasına daldı.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, gri renkli bir arabanın birçok göstericiyi götürdüğü ve bazılarının üzerinden geçtiği görülüyor.

Ülke basınında çıkan haberlerde, olay nedeniyle aralarında 2 çocuk ve 3 polisin bulunduğu 16 kişinin yaralandığı belirtildi.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close