GENÇLİKGREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşet

Brezilya’da üniversitelerde greve çıkılacak

Eğitim bütçesindeki kesintiler ve aşırı sağcı Bolsonaro iktidarının saldırıları protesto edilecek

HABER MERKEZİ– Brezilya’daki devlet üniversitelerindeki öğrenci, akademisyen ve işçiler, 15 Mayıs’ta Jair Bolsonaro iktidarının eğitim harcamalarında yüzde 30 oranında kesintiye gidilmesi kararına karşı 15 Mayıs’ta genel greve çıkacak.

Grevle aynı zamanda aşırı sağcı ve neoliberal Bolsonaro iktidarının ayrımcı ve özel sektörü destekleyen eğitim politikalarını da protesto edilecek.

Eğitim Bakanı geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada „sosyal“ bilimlere değil „teknik“ bilimlere odaklanacaklarını belirtmişti. Eğitimciler bu politikanın „eleştirel ve bütünsel düşünceye yönelik ideolojik bir saldırı olduğunu“ belirterek karşı çıkıyorlar.

Daha önce de okullarda polis zorunluluğu getiren hükümete karşı öğrenci liderleri ve öğretim üyeleri tarafından bir protesto süreci örgütlendi. Bu bağlamda, Ulusal Akademi Sendikası Başkanı Antonio Gonçalves, temel haklara saldırmayı planlayan iktidara bir uyarıda bulunacaklarını söyledi.

Ulusal Öğrenci Birliği Başkan Yardımcısı Jessy Dayane ise Bolsonaro’nun ulusal kalkınması, endüstrisi, teknolojisi olmayan tamamen dışa bağımlı bir ülke olmasını istediğini belirtti.

Öte yandan, „Peoples Dispatch“ın aktardığına göre, neoliberal emeklilik reformu projesine karşı ülkede 14 Haziran’da genel greve çıkılacak.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close