DÜNYAManşet

“Bu adalet değil ama bir başlangıç”

ABD’li siyah George Floyd’un polis tarafından öldürün eski polis memuru Derek Chauvin’in dünya çapında sokakların gücü tutuklattı.

Dün Derek Chauvin’in tutuklanması sonrası süren gösterilerde dile gelen sloganlar sadece ırkçılık karşıtlığı ile sınırlı olmayan, sisteme karşı öfkenin güçlülüğünü bir kez daha gösterdi. “Polis suçlu, sistem de suçlu” diyen göstericiler, mücadeleyi yükseltme kararlılığını dillendirdiler.

ABD’li siyah George Floyd’un polis tarafından öldürülmesine dair Minnesota eyaletinde görülen davada jüri, eski polis memuru Derek Chauvin’i, Floyd’un gözaltına alınması sırasında dizini ensesine basarak ölümüne neden olmaktan suçlu bulmuş, karar sonrası New York’ta binlerce kişi sokağa çıkarak, ırkçılık karşıtı gösteriler düzenlemişti.

Hennepin Bölge Mahkemesinde 4 haftadır devam eden yargılamada 12 kişilik jüri, yaklaşık 10 saat süren müzakereden sonra kararını açıkladı. Jürinin kararında Chauvin, kendisine yöneltilen suçlamalarının tümünden suçlu bulundu. Kararın okunmasının ardından Chauvin’in hakkındaki kefalet kaldırıldı ve tutuklanarak cezaevine konuldu.

Dün karar sonrası New York’ta binlerce kişi sokağa çıktı. ABD’de bugüne kadar çok sayıda polisin işlediği cinayetler sonrası beraat etmesi nedeniyle karar olumlu karşılanırken “Polis suçlu, sistem de suçlu”, “Bu adalet değil ama bir başlangıç” dövizleriyle sistemi sorgulayan ırkçılıkla mücadelenin sürmesi gerektiği mesajları verildi.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close