DÜNYA

‘Bu karara şaşırmadık’

Vatandaşlıktan çıkarılma kararına tepki gösteren Faysal Sarıyıldız, yaptıkları vahşeti dünya kamuoyuna teşhir ettikleri için böyle bir uygulamayla karşılaştıklarını söyledi.

HABER MERKEZİ- Meclis’te bir süredir gündemde olan Türkiye dışındaki muhaliflerin vatandaşlıktan çıkartılma tartışmaları noktalandı.

Bugün resmi gazetede yayımlanan ilanda, aralarında milletvekilleri Faysal Sarıyıldız, Tuğba Hezer ve eski Milletvekili Özdal Üçer’in de bulunduğu 130 kişinin, 3 ay içerisinde Türkiye’ye dönmedikleri takdirde vatandaşlıktan çıkarılacağı duyuruldu.

Karara tepki gösteren HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Erdoğan’ın Cizre’de, Sur’daki suçlarını dünya kamuoyuna teşhir ettikleri için böyle bir uygulamayla karşılaştıklarını söyledi.

Konuyu ANF’ye değerlendiren Sarıyıldız, şunları ifade etti:

“Vatandaşlıktan çıkarılma kararı, faşistleşen AKP iktidarının sistemini kurumsallaştırma adımlarından biridir. Bu kararın hukukla ilgisi yoktur. Erdoğan’ın korku ve paranoyalarıyla ilgisi vardır. Artık kendi ülkesinin semalarında savaş uçakları eşliğinde seyahat yapabilen, selam verdiği askerlerin silahı toplanan, korkuyla yaşayan bir Erdoğan ve faşist icraatları vardır. Bu karara çok şaşırmadık. Zaten bir müddettir bu uygulamalar vardı. Kürdistan kentleri yıkıldı, Kürt halkının direnen çocukları toplu halde yakıldı. Büyük savaş suçları işlendi. Bunca suçun talimatını veren Erdoğan, olası bir savaş suçu yargılaması tehlikesinden sıyrılmak amacıyla bu talimatı vermiştir. Çünkü partim tarafından görevlendirilerek yurt dışına geldiğim günden bu yana, AKP’nin suç sicilini teşhir etmeye çalıştım.”

ANF, eski Van Milletvekili Özdal Üçer’in de, “AKP’nin bu kararı, yürüttüğümüz demokrasi ve özgürlük mücadelesinden bizi alıkoyma amaçlıdır. Hakkımızdaki bu karar, siyasidir. Savcılık soruşturmalarını gerekçe göstererek bizleri vatandaşlıktan çıkarmaları, Türkiye’de yaşanan yüz binlerce hukuksuzluktan bir tanesidir. Vatandaşlıktan çıkarma tehdidiyle bizleri mücadelemizden alıkoyacaklarını düşünüyorlarsa yanılıyorlar. Biz bulunduğumuz her yerde özgürlük mücadelesine devam edeceğiz” dediğini altardı.

Etiketler
Daha fazlası
Close