İŞÇİ SINIFI

Buca direnişçileri eylemde

İşçiler aldıkları kararla her Pazar Şirinyer’den Buca Belediyesi’ne yürüyüş yapacaklar

Buca direnişçileri eylemde

Buca Belediyesi’nde taşerona ve sendikasızlığa karşı çıktıkları için işten atılan işçiler, bugün saat 15:00’te Şirinyer Tansaş önünden başlayarak bir yürüyüş gerçekleştirdiler. Alınteri, BDSP, Partizan, DHF, Mücadele Birliği, Halk Cephesi ve ESP yürüyüşe destekçi olarak katıldı.

İşçiler aldıkları kararla her Pazar Şirinyer’den Buca Belediyesi’ne yürüyüş yapacaklar.

Bugün yürüyüşlerden ilkini gerçekleştiren işçilere belediyede çalışan işçiler, devrimci demokrat kitle örgütleri ve sendikalar da destek verdiler.

Yaklaşık ikiyüz kişinin katıldığı yürüyüşte, “Taşeron işçileri yalnız değildir!”, “Baskılar bizi yıldıramaz!”, “Sendika hakkımız engellenemez!”, “İşçiyiz, haklıyız, kazanacağız!”, “Buca halkı işçine sahip çık!” sloganları atıldı.

Yürüyüş esnasında halkın ve yoldan geçen arabaların desteği büyüktü. Halkı yalan-yanlış haberlerle kandırma politikaları yürüten Belediye Başkanı ve yandaşları, Buca halkını işçilerin karşına çıkarmak için ellerinden geleni yapmıştı. Bütün çabaları boşa çıktı. İşçilere yönelik hain saldırı ve dağıtılan bildiriler, halkın desteğinı büyüttü.

Şirinyer Tansaş’ın önünden başlayan yürüyüş Buca Belediyesi önünde sona erdi; yolun tek tarafı trafiğe kapatılmıştı. Belediye önüne gelindiğinde basın açıklaması okundu. Açıklamayı, atılan işçilerden İnan SEZER okudu. SEZER, basın açıklamasında şunları söyledi:

Bugün onurlu ve kararlı direnişimizin 25. günü. 25 günlük süreçte direnişimizi kırmak ve bölmek için birçok girişimle, baskı ve tehditle karşı karşıya kaldık. Gün geldi yetkililerce direnişimiz karalanmak istendi, gün geldi zabıta ve özel güvenlik görevlileriyle saldırıya uğradık ama görüyorsunuz ki mücadelemiz halen devam ediyor. Biz işçiyiz, biz üreteniz, biz olmasak yaşam durur. Ama bu dünyada sadece üretenler ve dünyayı güzelleştirenler yok. Bir de üretene düşman ve sömürenler var. Biz ne yazık ki onların uyguladıkları politikalar yüzünden buradayız. Yalnız değiliz, güçsüz değiliz. Gücümüz inancımızda ve kararlı duruşumuzdadır. Biz haklıyız, siz suçlusunuz, biz güçlüyüz, siz korkaksınız. BİZ KAZANACAĞIZ!!!

Tüm aydın, demokrat, ilerici insanlara, tüm işçi ve emekçi dostlarına sesleniyoruz; bu mücadele sizin mücadelenizdir, bu direniş çadırı sizin evinizdir, buraya sahip çıkmak sizin görevinizdir! Buradan yetkililere tekrar sesleniyoruz.

* İşe geri dönüşlerin sağlanması,
* İşçiler üzerindeki baskıların son bulması,
* Sendikal örgütlenmenin önündeki engellemelerin kalkması,
* Taşeronun kaldırılmasıyla ilgili samimi ve somut adımların atılmasını istiyoruz!

Bu haklı ve insani taleplerimiz yerine getirilinceye kadar mücadelemize yılmadan devam edeceğiz.

Basın açıklamasının ardından yarım saatlik bir pandomim gösterisi oldu ve ardından eyleme son verildi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close