İŞÇİ SINIFIManşet

Bulgaristan’da hükümet karşıtı gösteriler 10. gününde

Bulgaristan’da hükümet karşıtı eylemler 10. gününde grevler ve sokak gösterileriyle devam ediyor

Nedenleri farklı olsada dünyanın her bir köşesinden isyan direniş haberleri yayılmaya devam ediyor. Bu ülkelerden birisi de Bulgaristan. Başkent Sofya’nın yanısıra Plovdiv, Varna, Rousse ve Smolyan gibi kentlerde de süren gösteriler 10. gününde devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in iki danışmanının tutuklanması üzerine hükümetin ve başsavcılığın istifası talebi ile başlayan direnişler grevlere evrildi. Bugüne kadar genellikle iş çıkışı akşam saatlerinde eylemler yapılırken, 10. günde iş yerlerinde grevler gerçekleştirilmeye başlandı.

Hükümetin güven oylaması yapacağı 20 Temmuz’da, Bulgaristan Sosyalist Partisi’nin çağrısı ile güven oylamasının yapılacağı meclis önünde toplanılarak genel grev yapılmıştı.

Direniş ve grevlerde önderlik boşluğu ya da yokluğunu ne yazık ki kendisine sosyalistim diyen liberal partiler dolduruyor. “Zehir Üçlü” olarak bilinen “Demokrasiyi Korunmak İçin” organizasyon komitesi- Avukat Arman Babikyan, Nikolay Hadjigenov ve Profesör Velislav Minekov – Facebook üzerinden yaptıkları açıklamada “İktidardaki mafyadan kurtulana kadar yeniden toplanıyoruz” dediler.

Daha fazlası

İlgili

Close