DÜNYAManşet

“Bundan gurur duyan kafa insan kafası mıdır?”

Bakü’de insanlık dışı Savaş Ganimetleri Parkı: Aliyev öldürülen Ermeni askerlerin miğferleri ile poz verdi

Türkiye’deki faşist rejimin kan kardeşi de olan Azerbaycan devlet başkanı İlham Aliyev, Bakü’de Karabağ Savaşı’nı hatırlatmak için açılan Savaş Ganimetleri Parkı’nı (Hərbi Qənimətlər Parkı) gezdi. Parkta Karabağ Savaşı’nda öldürülen Ermeni askerlerin miğferleri, ölmek üzere olan Ermeni askerlerin balmumu heykelleri sergileniyor.

“Sergide“, ölmekte olan ve ağır yaralan Ermeni askerlerin balmumu heykellerinin yanında Ermeni ordusundan ele geçirilen askeri araçlar ve tanklar da yer alıyor.

İnsanlık dışı “Sergiye” karşı uluslararası çapta tepki gösterildi.

İnsanlık dışı savaş paranoyası yansıması “Sergiyi” kınayan bir imza kampanyası da başlatıldı. Aşağıda imza kampanyasının metnini veriyoruz:

Bakü’de sergilenen insanlık dışı görüntüleri kınıyor, rehine tutulan Ermeni savaş esirlerinin derhal iadesini talep ediyoruz!

12 Nisan 2021 tarihinde Bakü’de Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev tarafından Karabağ savaşına dair bir sergi parkının resmi açılışı yapıldı. Savaşta vurulmuş Ermeni askeri araçlarının, hayatını kaybetmiş Ermeni askerlerin ve savaş esirlerinin özel eşyalarının sergilendiği bu alanda askeri kıyafetiyle şov yapan Aliyev, kadim bir milleti aşağılamaya çalıştı.

Savaşın kendi lehine sonuçlandığı günlerden beri onur kırıcı tavırlar sergilemeyi marifet bilen Azerbaycan lideri, kendisiyle birlikte bütün halkını da ruh hastası yapacak kadar sorumsuz davranıyor. Ölen askerlerin miğferlerini sağlı sollu kancalara astırıp arasından sırıtarak defile yapmak, en hafif deyimle ölülere ve acı duyan yakınlarına saygısızlıktır. Vurulmuş tanklar üzerine mumdan yapma Ermeni asker cesedi figürlerini yerleştirip teşhir etmek, dahası küçük çocukları getirip bu barbarlık sergisini gezdirmek, onları eğlenceli bir oyun gibi küçük elleriyle o korkunç figürlerin boğazını sıkmaya teşvik etmek, bebekten katil yaratan bir utanç sahnesidir.

Azerbaycan yönetiminin bu eylemi, savaş mağduru Ermenileri, esirleri, kayıp yakınlarını ve tüm Ermeni halkını alenen aşağılamayı amaçlamakta, insan hakları evrensel beyannamesini ve uluslararası hukuku ihlal etmektedir. Savaş boyunca ve savaştan sonra Ermeni esirlere ve hatta sivillere yapılan vahşi işkencelerin sosyal medyada kendileri tarafından yayılan çok sayıda videoları var. Açılan sergi parkı da sadistçe duyguları tatmin etmeye ve ırkçı nefretle birlikte militarist aşırılığı sivriltmeye yarayan rezil bir şeydir.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close