DÜNYAManşet

Buteflika istifa ediyor, halk sistemi sorguluyor

Cezayir’de sokaklara çıkan milyonlar, 20 yıldır iktidarda olan Buteflika’ya geri adım attırdı fakat asıl olarak sistemi sorguluyor.

Cezayir‘de Buteflika‘nın, 1 Nisan günü yaptığı kısa yazılı açıklama 1 Nisan şakası değildi. Buteflika görev süresinin dolacağı 28 Nisan’dan önce istifa edeceğini duyurdu. Böylece sokaklardaki milyonlar ilk raundu kazanmış oldu. Ancak bu açıklama, 22 Şubat’tan bu yana sokaklarda olan halk açısından öyle “zafer” “sevinç” gösterisine filan dönüşmedi.

Eylemciler asıl olarak kişi değişikliğinden ziyade bir manevra ile var olan sistemin sürdürüleceği tecrübesinden yola çıkarak buna öfkesini sürdürüyor, sokakları terk etmiyor. Eylemciler haklı larak Abdulaziz Buteflika sonrasını organize edecek olan sistemin yine aynı sistem olacağını söylüyor ve biliyor. Bu nedenle, Cezayir halkı köklü sistem değişikliği ile ikinci bir cumhuriyetin kurulmasını talep ediyor.

Buteflika’nın görevini geçici olarak 76 yaşındaki Senato Başkanı Abdulkadir Bensallah’ın yürütecek olması, halk tarafından ortak bir görüşle reddediliyor. Bensallah, Buteflika’ya çok yakın bir isim olarak biliniyor.

Cezayir’de sokaklarda eylemlerini sürdüren halk, Buteflika’nın kendisini kurtarmak için zaman kazanmaya çalıştığı ve manevra yaptığını düşünüyor. 20 yıllık iktidarında tek güç haline gelen Buteflika, kurumları kendisine bağlamış, muhalefeti ortadan kaldırmıştı.

Sokakların baskısı karşısında ilkin, beşinci kez cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmayacağını açıkladı ve köklü reformlar için bir ulusal konferans oluşturulacağı, bu konferansın yeni Anayasa’yı oluşturacağı ve seçimleri organize edeceğini bildirmişti. 11 Mart’taki bu açıklamanın ardından tepki dinmedi, milyonlarca kişi sokaklara çıkmaya devam etti.

Cezayir’de eylemlerin örgütlendiği sosyal medyada “Hepsi gitsin” “Buteflika, artık arkamızda kaldı, ancak tüm sistemin çekip gitmesi gerekiyor” yorumlarının ağırlıkta oluşu, Cezayir halkının sistemi sorgulaması fakat henüz yerine sistemin kökten yıkılmasını koyamamasının ruh halini yansıtıyor. Şimdilik halk hareketinin gücüyle köklü reformlar anlamına gelecek “Yeni Cumhuriyet” arayışını sistem değişikliği olarak görüyor.

Toplumsal muhalefetin öne çıkan isimlerinden biri olan Karim Tabbu, “Sokaklar hepsinin gitmesini istiyor. Salah (Cezayir ordusu şefi) mevcut kurumlarla geçiş sürecini halen yönetebileceğine inanıyor” diye tepki gösterdi.

Son günlerde Cezayir ordusu da Buteflika’dan el çekerek, Anayasa’nın Buteflika’yı görevden almayı öngören bir maddesinin uygulanmasını istemişti. Cezayir sokaklarına çıkan protestocular ise, ordunun bu girişiminin sistemi koruma çabası olarak değerlendirmişti.

Cezayir Halkı şimdilik sistemi kökten değiştirmeye doğru ilerleyebileceği tecrübeler biriktiriyor. Sorgulaya, deneye yolunu açmayı kendi öz deneyimleriyle öğreniyor.

Daha fazlası

İlgili

Close