İŞÇİ SINIFI

Meksika’da metal fırtına

45764Meksika’da 3 bin 500 metal işçisi 4 Mart’ta greve çıktı. Dünyanın önde gelen çelik tekellerinden biri olan Arcolar Mittal’in Lázaro Cárdenas kentindeki fabrikasında çalışan işçiler, patronun toplusözleşmeyi ihlal etmesini, söz

verilen zammın yapılmamasını ve çok sayıda işçinin işten atılmasını protesto için grev ilanıyla birlikte fabrikayı işgal ettiler.

İşçiler grev kararını, Şubat başında yapılan referandumla aldılar. Metal İşçileri Sendikası Los Mineros’a üye işçiler yüzde 95,5′luk bir oy oranıyla greve “evet” dedi. Farklı sendikalara üye diğer işçiler de bu kararı desteklediler.

Meksika basınının “tarihi” olarak niteledigi grev nedeniyle Arcelor Mittal tekeli, günlük 85 bin-100 bin ton arasında olan çelik üretimini gerçekleştiremiyor.

Lázaro Cárdenas fabrikası militan bir geçmişe sahip. Daha önce devlete ait olan fabrikanın 2006 yılında özelleştirilmesi sırasında da fabrika bu kez özelleştirmeyi protesto eden işçiler tarafından işgal edilmiş, polisin saldırısı sonucu iki işçi hayatını kaybetmişti.

Etiketler
Daha fazlası
Close