DÜNYA

Cenevre’de Otomobil fuari

Bu yıl 79. kez ziyaretçilere kapılarını açan İsviçre’nin Cenevre kentindeki uluslararası otomobil fuarı son 80 yılın en ağır ekonomik krizine tesadüf etmesi nedeniyle biraz sönük geçiyor.

Detroit’teki bu yılın ilk büyük otomobil fuarının aksine Cenevre fuar alanındaki salonların hiçbiri boş kalmadı. Ekonomik geleceğe en kötümser bakan branşı temsil etmesi bakımından Cenevre’deki fuarın beklenen ilgiyi görmemesi ise kimseyi şaşırtmadı:

Cenevre’deki fuar salonlarında da ‘kriz’ kelimesi dillerden düşmüyor. Her yılın Mart ayında Avrupa otomotivciliğinde baharın müjdesini veren Cenevre’de bu kez bahar havasından eser yok. Bütün şirketler satışların çift haneli oranlarda düşmesinden şikayetçi. Almanya’nın bir numaralı markası olma yolunda ilerleyen Audi bile Şubat ayında yüzde on birlik satış kaybına uğradı.Konsept araçlardan Rinspeed iChange ilginç tasarımıyla dikkat çekiyor

Gözler öncelikle, konkordato ilan etmesi beklenen Opel’in ürünlerini sergilediği pavyonu arıyordu. Opel, fuarın hemen açılışında 2011 yılında piyasaya çıkarmak üzere tasarladığı, modern dizaynlı ve 150 beygir gücündeki elektrikli otomobili Ampera’yı tanıttı.

Opel nasıl kurtulur?

General Motors’un Avrupa’daki Opel şirketler ailesinin yönetim kurulu başkanı Carl Peter Forster, yaratıcılık ve yenilikçi modeller sayesinde şirketin krizden kurtulabileceğine olan inancını kaybetmemiş. Ama Rüsselsheim merkezli Alman Opel şirketini krizden kurtarabilmesi için Forster’in önce 3,3 milyar Euro bulması gerekiyor.

Forster: “Günümüzde nakitten yemeyen, kazandığından fazlasına muhtaç olmayan tek bir şirket gösteremezsiniz. Otomobil piyasasının yüzde 30 oranında daralması herkesi vurdu. Bizim problemimiz bize özgü ve rezervlerimizin tükenmek üzere olmasından kaynaklanıyor. Bundan kurtulmanın yolunu bulmalıyız. Almanya’daki satışlarımız sevindirici düzeyde. Bu aynı zamanda markamızın Almanya’da kabul gördüğü ve talebe uygun modeller ürettiğimiz takdirde başarılı olacağımız anlamına da geliyor.”

Cenevre otomobil fuarında en çok konuşulanlar, otomotiv tröstlerine devlet yardımı, himayecilik ve ucuz kredi konularıydı. Yardımların rekabet ortamını ne ölçüde bozacağı tartışıldı. Almanya’da uygulanan yaşlı otomobillerin hurdaya çıkarılması karşılığında yeni otomobil faturasının 2 500 Euro’luk bölümünün devlet tarafından üstlenilmesi formülü hemen tuttu.

Yeni Skoda Fabia Combi Scout ya teşvikler bitince?

Otomobil üreticileri bu uygulamadan kârlı çıktı. Ford şirketi talep patlamasından söz etti. Ama uygulama bittiğinde bu teşvikin saman alevli gibi sönmeyeceğini kim garanti edebilir? Pahalı otomobil üreten şirketlerin durumu daha farklı. BMW’nin Yönetim Kurulu Başkanı Norbert Reithofer devletin prim uygulamasını karışık hislerle karşılıyor:

“Devletin müşteriye sunduğu bu sınırlı imkan belki en küçük modellerimizin satışını arttırabilir. Ama üretim hacmi yüksek bir şirketi doyurmaz. Öte yandan bu uygulamadan ithal markaların da kâr edeceği malum. Bu bakımdan bizim kategorimizle sürümden para kazanan şirketler kıyaslandığında, rekabet ortamının sarsıldığı pekala söylenebilir.”

BMW’nin kısa mesai uygulamasını uzatacağını duyurduğu Cenevre fuarında yer ayırtan şirketlerden hiçbirinin rezervasyonu iptal etmemiş olması sevindirici bir haberdi.

Ekolojik otomobiller gözde

15 mart’ta sona erecek olan fuarda toplam 85 model ilk kez piyasayla tanıştı. Yenilikler arasında VW Polo ile Mercedes E sınıfının limuzin ve tek kapılı modelleri de bulunuyor. Otomotivcilikteki derin krize rağmen çevre dostu araçlar giderek daha fazla alıcı buluyor. Alternatif motorlu çevreci teknolojilere gösterilen ilgi artıyor. Daimler tröstünün Yönetim kurulu Başkanı Dieter Zetsche de akaryakıt fiyatlarının dibe vurmasına rağmen ekolojik otomotivciliği favori gösteriyor:

Karbondioksit salımını düşük araçlar fuarın ana başlıklarından biri

“Benzin fiyatı düşse de çıksa da, öncelikle karbondioksit emisyonunun önemli oranda azaltılmasının kaçınılmaz olduğu ortada. Çünkü, petrol rezervleri eridiğinden benzin nasıl olsa pahalanacak. Bu ortamda yapılabilecek en doğru şey sarfiyat ve emisyonu mümkün mertebe azaltmak olabilir. Şirketimiz de bu alanda en ileri teknolojileri geliştiriyor.”

Mercedes’lerin piyasaya yeni çıkan E serisi talebi canlandırırsa Daimler tröstü üretim kapasitesindeki düşüşü bir nebze de olsa telafi edebilecek. Daha galeriye gelmeden 40 binden fazla sipariş alan E sınıfı Mercedesler sayesinde şirket kriz endişesinden şimdilik de olsa kurtulmayı umuyor.

Pascal Lechler / Deutsche Welle

Daha fazlası

İlgili

Close