DÜNYAManşet

Chemnitz’te ırkçılığa karşı dev konser

Almanya’nın Chemnitz kentinde pazartesi akşamı dev bir anti-faşist konser düzenlendi

HABER MERKEZİ- Almanya’nın Chemnitz kentinde yıllardır emperyalist ülkelerin de hiç bir önlem almayarak çığ gibi büyümesine yardımcı olduğu ırkçı faşist parti ve örgütlerin saldırganlığı karşısında, dev bir anti-faşist konser düzenlendi

Kent belediyesinin verilerine göre konseri yaklaşık 65 bin kişi izledi. “Biz daha fazlayız” (#wirsindmehr) sloganı ile düzenlenen ücretsiz halk konserinde, son olarak sahneye çıkan Die Toten Hosen’ın yanı sıra Kraftklub, Feine Sahne Fischfilet, K.I.Z., Materia&Casper gibi Alman anti-faşist grup ve müzisyenler sahne aldı.

Irkçılığa ve yabancı düşmanlığına tepki
Konser, geçen hafta sonu Chemnitz’te bir Alman’ın öldürülmesinin ardından faşist örgütlenmeler ile Almanya için Alternatif (AfD) partisi ve PEGİDA (Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Yurtsever Avrupalılar) hareketi tarafından düzenlenen ırkçı, yabancı düşmanı ve şiddet içeren gösterilere bir tepki olarak düzenlendi.

Kraftklub’un solisti Felix Brummer: “Saf değiliz”
Chemnitzli müzik grubu Kraftklub‘un çağrısıyla düzenlen konsere katılanlar, ırkçılık ve yabancı düşmanlığına karşı bir mesaj vermeyi hedeflediklerini açıkladı. Kraftklub solisti Felix Brummer, konser öncesinde yaptığı açıklamada, “Saf değiliz. Bir konser verip, dünyayı kurtaracağız şeklinde bir yanılsamaya sahip değiliz. Ama bazen yalnız olunmadığını göstermek önemli” şeklinde konuştu.

Konserde Almanya’nın ünlü gruplarından Die Toten Hosen da sahne aldı.Bunun yanı sıra konser öncesinde konseri protesto etmek için planlanan iki gösterinin iptal edildiği bildirildi. Yabancı ve İslam düşmanı Thügida hareketinin konser alanı yakınlarında planladığı gösteri, yer olmadığı gerekçesiyle iptal edildi. Sağ popülist Pro Chemnitz adlı grubun Karl Marx Anıtı önünde yapmak istediği gösterinin de aynı nedenlerle iptal edildiği aktarıldı.

Konser günlerdir sokakları faşistlere bırakmamak için alanlarda olan Chemnitzli anti faşistler ilericiler şahsında, anti-faşist damarın ve potansiyelin güçlülüğünün göstergesiydi. Bir kez daha bu dinamiklerle buluşmanın önemine işaret etti.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close