DÜNYAManşet

Dünyanın sokaklarında ırkçılığa ve polis şiddetine karşı eylemler

Fransa, Almanya, Avustralya, İngiltere… George Floyd’un polis tarafından öldürülmesi sonrası dünyaya yayılan protestolara bugün yine on binler katıldı

ABD’de siyahi George Floyd’un polis tarafından öldürülmesi sonrası başlayıp tüm dünyaya yayılan protesto gösterileri Cuma günü de devam etti. Koronavirüs kısıtlamalarına rağmen on binlerce gösterici ırkçılığa ve devlet şiddetine karşı sokaklara çıktı.

Fransa

Fransa’nın Strasbourg kentinde, Kleber Meydanı’nda toplanan binlerce eylemci, devlet şiddetini ve ırkçılığı protesto etti.

George Floyd için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulan gösteride 2016’da polis aracında hayatını kaybeden 24 yaşındaki siyahi genç Adama Traore için de adalet istendi.

Çok sayıda eylemcinin siyah elbiseler giymesi dikkat çekti. Göstericilerin bir kısmı daha sonra Republique Meydanı’na gitti.

Adama Traore’nin ailesinin talebi üzerine adli tıpta yapılan inceleme sonucunda açıklanan raporda, siyahi gencin polisin müdahalesiyle boğularak öldüğü ortaya çıkmıştı.

Almanya

Kitlesel gösterilerin düzenlendiği ülkelerden Almanya’da üzerinde “Senin acın benim acım. Senin mücadelen benim mücadelem” yazılı pankartlar taşındı. Frankfurt ve Hamburg kentlerindeki gösterilere 10 bini aşkın kişi katıldı.

Frankfurt’taki gösteride, Floyd’un ölümüne yol açan polis şiddetinin videosunun çekilmiş olmasına atıfta bulunularak “Filme alınmayan kaç kişi var?” yazılı pankartlar dikkat çekti.

Hamburg’da ABD Konsolosluğu önünde düzenlenen gösteriye 250 kişi bildirilmesine rağmen yaklaşık 4 bin 500 kişi katıldı. “Floyd İçin Adalet-Siyahları Öldürmeyi Durdurun” sloganı altında düzenlenen gösteri, “maske ve fiziksel mesafe kurallarına uyulmadığı için” polisin müdahalesi sonucu beklenenden kısa sürdü.

İngiltere

Londra’daki Trafalgar Meydanı’nda düzenlenen protestolarda göstericiler yere tek bacaklarıyla diz çökerek Afro-Amerikalılara yönelik ırkçılığa karşı mücadele veren “Black Lives Matter” (Siyahilerin Yaşamı Değerlidir) hareketine destek verdi.

Göstericiler, “Beyazlar daha fazlasını yapmalı”, “Belly Mujinga İçin Adalet” yazılı pankartlar taşıdı.

Avustralya

Avustralya’da ise göstericiler “koronavirüs nedeniyle yetkililerin yürüyüşü engelleme çabalarına rağmen” parlamento binasına yürüdü. Canberra’daki gösteride Avustralya yerlilerine yönelik saldırılara da dikkat çekildi.

Avusturya, Norveç

Avusturya’da ABD Büyükelçiliği yakınında toplanan göstericiler, “Irklar yoktur, tek bir tür vardır” sloganları atarken Norveç’te yetkililerin sadece 50 kişiye izin vermesine rağmen polis binlerce kişinin gösteriye katılmasına müdahale etme cesareti gösteremedi. Binlerce kişi Norveç Parlamentosu önünde toplandı, ABD Büyükelçiliği önünde de yüzlerce kişinin katıldığı bir gösteri düzenlendi.

Hollanda, Liberya, İtalya, Kanada ve Yunanistan’da da ırkçılığa karşı gösteriler düzenlendi. Hafta sonunda da dünya kentlerinde, sokaklarında miting ve yürüyüşler yapılması planlanıyor.

 

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close