DÜNYAManşet

Chemnitz’te işlenen cinayeti faşistler fırsata çevirmek istedi

Almanya’nın doğusundaki Chemnitz’te bir Alman’ın öldürülmesini ırkçı faşistler fırsat sandı.

HABER MERKEZİ- Almanya‘nın doğusundaki Chemnitz’te haftasonu düzenlenen festivalde bir Alman’ın öldürülmesi sonrası başlayan ırkçı gösteriler pazar gününden beri dinmiyor.

Kentteki yabancılara saldıran ırkçı faşistlere karşı binlerce anti-faşist grup ta sokakları boş bırakmadı. Çıkan çatışmalarda her iki taraftanda yaralananlar olduğu söyleniyor

Festival sırasında çıkan tartışma sonucu bir Alman’ın yaşamını yitirmesi ve sonrasında başlayan ırkçı protesto gösterileri pazartesi akşamı da devam etti.

Sıradan bir kavgada işlenen cinayeti fırsat bilen ırkçı faşistler bunu fırsata çevirmeye çaba gösterdiler ve yaman çelişki olarak  gösterileri için kentteki Karl Marx anıtı çevresinde toplandıler. Saksonya polisi yaptığı açıklamalarda bazı göstericilerin yüzünü kapattığı ve bazılarının da “Hitler selamı” verdiklerini belirtilerek, bu ihlaller karşısında “gerekenin yapılacağını” söyledi.


Faşitlere karşı gösteri
Faşistlerin eyleminden önce kentteki yabancı kökenlilere saldırılar düzenlenmesi üzerine anti faşist gruplar gösteri düzenledi. Eyleme Sol  Parti’li gençlerde katıldı.Sol Parti Chemnitz Teşkilatı Başkanı Tim Detzner burada yaptığı açıklamada,

Yabancı gibi gözüken insanların kovalandığı sahneler, bizde kaygı yaratıyor. Chemnitz’in başka bir yüzü olduğunu, dünyaya açık ve yabancı düşmanlığına karşı olduğunu göstermek istiyoruz” dedi.

Karşı gösteride taşınan dövizde “Müslümanlara karşı nefrete hayır” mesajı yer alıyor.

Bu arada, Chemnitz şehir festivali sırasında çıkan tartışmada işlenen cinayetle ilgili gözaltına alınan iki şüpheli tutulandı. Chemnitz savcılığından yapılan açıklamada, 23 yaşındaki Suriyeli ile 22 yaşındaki Iraklı hakkında bir kişiyi bıçakla öldürdükleri şüphesiyle çıkartıldıkları mahkeme tarafından tutuklama kararı verildiği belirtildi. Tartışmanın nedeni henüz bilinmiyor.

Etiketler
Daha fazlası

Ayrıca bak..

Close
Close