DÜNYAManşet

Çiftçiler traktörleriyle Strasbourg trafiğini felce uğrattı!

Fransa’nın Strasbourg şehrinde tarım çalışanları A 35 ve A4 karayolunu traktörleriyle kilitlediler.

Çiftçiler 30 Nisan 2021 tarihinde Strasbourg tarım emekçileri sendikasının çağrısıyla sabahın erken saatinden itibaren A4, A 35 otoban, çevre yolu ve Strasboug’a çıkan bir çok köy yollarını da kullanarak şehre aktılar.

Saat 10’da Avrupa Parlamentosu önünde birikmeye başlayan traktörlü çiftçiler saat 16:00′ ya kadar parlamento etrafında kilometrelerce kortej oluşturup parlamento üzerinde baskı oluşturmaya çalıştılar. Beklenenin üzerinde katılımın sağlandığı eylem gün boyu sürdü. 1500 traktör, vitesleri 30’a düşürüp gün boyu bütün Strasbourg’un trafiğini kilitledi.

Tarım emekçileri ve çiftçiler eylemlerini Avrupa parlamentosunda konuşulan, 2023 yılında uygulanması düşünülen PAC’a (Avrupa Parkamentosu Kollektif Tarım Politikası) karşı yaptıklarını söylediler.

France Bleu radyosunda konuşan tarım sendikası başkanı Franck Sender, “Biz çiftçisini ve tarımını koruyan bir PAC istiyoruz öldüren değil. Bu politikayı dayatmadan önce bizim yaşayabileceğimiz bir ücreti garantilesinler. Bir taraftan ultra liberaliz diğer taraftanda astronomik fiyatlarla yeşil bir tarım politikası dayatılıyor. Bu kabul edilir birşey değil” dedi.

 

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close