DÜNYA

Çin atağı

cinSavaş sonrası Suriye‘nin yeniden şekillenmesi ya da paylaşımında söz sahibi olmak isteyen, (ancak bugüna kadar sahnenin önünde fazla görünmeyen) emperyalist aktörler de sahaya iniyor. Bu kapsamda, Çinli üst düzey askeri yetkililerin geçtiğimiz Salı günü Suriye’nin başkenti Şam’da Suriye ve Rus askeri yetkilileriyle görüştüğü açıklandı.

Çin The Global Times gazetesinin haberine göre, Çinli Amiral Guan Youfei, Suriye Savunma Bakanı Fahad Jassim al-Freij ile bir araya gelerek gelerek “işbirliği olanakları ile iki ülke arasındaki bağların güçlendirilmesini” konuştular. Guan Youfei görüşme ile ilgili olarak, ‘‘Çin ve Suriye ordusunu geleneksel dostluk ilişkisi vardır. Çin Ordusu şimdi Suriye ordusuna yardım ve işbirliği arzusundadır’’ diye konuştu.

 

Çin kaynaklarından yapılan açıklamada da tarafların askeri birliklerin eğitimi konusunda işbirliğinin geliştirilmesi ve Çin ordusunun insani yardımı konusunda görüş birliğine varıldığı açıklandı.

 

Şangay Uluslararası Araştırmalar Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü profesörlerinden Zhao Weiming, Suriye krizinin barışçıl çözümüne ve IŞİD terörüne karşı Çin Ordusu’nun daha fazla katkı yapmasının zamanı olduğunu belirterek,

 

Çünkü kriz eskisi kadar yoğun değil. Rusya ve ABD, Şubat ayında Suriye Hükümeti ve muhalefet arasında varılan ateşkes anlaşmasından sonra politik çözümler için görüşmeye başladılar.Çin Ordusu şimdiye kadar Suriye’de teröristlere karşı savaşmak üzere doğrudan askeri güç göndermedi. Guan’ın ziyareti daha ileri düzeyde bir işbirliğinin ilk adımı olabilir” diye konuştu.

 

Guan Youfei’nin Suriye ziyareti sırasında Rusya askeri yetkilileri ile de görüştüğü açıklandı.

 

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close