DÜNYAGENÇLİKİŞÇİ SINIFIManşetVideo

Çin: İşçilere destek veren 50 öğrenci gözaltına alındı

Bağımsız sendikada örgütlendikleri için kovulan işçilerle dayanışma gösteren ve polis baskınıyla gözaltına alınan üniversitelilerden haber alınamıyor

HABER MERKEZİ– Çin’in güneyindeki Guangdong eyaletinde bulunan “Çin’in Silikon Vadisi” diye adlandırılan Snenzhen sanayi bölgesinde “Jasic Technology” şirketine ait fabrikada işten çıkarılan işçilerle dayanışma eylemleri örgütleyen 50 öğrenciden haber alınamadığı bildirildi.

“China Labour Bulletin” (Çin Emek Bülteni)’nin aktadığına göre, bağımsız bir sendikada örgütlenmeye başladıkları için kovulan işçilere destek veren öğrencilerin kaldığı yere geçtiğimiz Cuma sabahı polis baskını yapıldı.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde polisin öğrencilere saldırısı yer alıyor.

Grupla temas halinde olan eylemciler, baskının Shenzhen yakınlarındaki Huizhou’da Cuma günü sabah saat 5’te gerçekleştiğini, gözaltına alınanlar ile temas kuramadıklarını söylediler.

50 öğrenci ve 5 işçiden oluşan grubun dahil olduğu hareket, Çin’de yasak olan bağımsız işçi sendikaları ve işçi hakları için büyüyen mücadelenin bir parçası.

Geçen ay, bağımsız bir sendika kurmaya çalıştıkları için işten çıkarılan işçiler ve destekçileri protesto gösterileri düzenlediler. Ülkedeki yasalara göre tüm sendikalar, genellikle fabrika yönetimi ile birlikte hareket eden, devlete bağlı bir grup olan “Tüm Çin işçiler Federasyonu”na kayıtlı olmalı.

İşten çıkarılan işçilerin mücadelesine destek veren üniversite öğrencileri işçilerle dayanışma içerisinde olduklarını gösteren eylemler örgütlediler.

Temmuz ayında yapılan eylemlerde işçilerden ve destekçilerinden 30 kişi tutuklandı. Öğrenciler, gözaltına alınan işçilerin tutulduğu polis karakolunun önünde eylem yaptı.

Son baskında alınan 50 öğrenciden haber alamadıklarını bildiren aktivistler, daha önce de gözaltına alınan 2 işçi ve 1 öğrencinin kayıp olduğunu söylediler.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close