DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Çin’deki ‘Jasic’ işçileriyle dayanışma eylemleri: Tutuklular serbest bırakılsın!

Bağımsız sendikada örgütlendikleri için kovulan işçilerle enternasyonal dayanışma büyüyor

HABER MERKEZİ– Çin’in güneyindeki Guangdong eyaletinde bulunan “Çin’in Silikon Vadisi” diye adlandırılan Snenzhen sanayi bölgesinde “Jasic Technology” şirketine ait fabrikada işten çıkarılan işçilerle enternasyonal dayanışma büyüyor.

Sosyal medyadaki paylaşımlarda, Amerika’dan Almanya’ya, İngiltere’den Güney Afrika’ya pek çok ülkeden sınıf kardeşleri, Jasic işçileri ve onları destekleyen öğrencilerle dayanışma eylemleri düzenledikleri görülüyor. eylemlerde “Tutuklanan işçilerin ve öğrencilerin derhal serbest bırakılması” talebi dile getiriliyor.

Amerika ve İngiltere’deki Jasic şirketine bağlı kurumların önünde, Almanya’da ise DGB sendika konfederasyonu önünde yapılan eylemler bunlardan bazıları.

jasic işçileriyle dayanışma
Almanya Hamburg DGB önünde

 

jasic işçileriyle dayanışma
Almanya Berlin Çin Elçiliği önünde

 

jasic işçileriyle dayanışma
Amerika Seattle Jasic önünde

 

jasic işçileriyle dayanışma
Amerika Seevetal Jasic önünde

 

jasic işçileriyle dayanışma
İngiltere Manchester Jasic önünde

 

jasic işçileriyle dayanışma
Güney Afrika

 

jasic işçileriyle dayanışma
Hindistan Bangalore

Bağımsız bir sendikada örgütlenmeye başladıkları için işçilere yönelik saldırı başlatan devlet, son olarak, işçilere destek veren öğrencilerin kaldığı yere 24 Ağustos sabahı polis baskını örgütlemiş ve 50 öğrenciyi tutuklamıştı.

jasic işçileriyle dayanışma
Tutuklanan Çinli öğrenciler

 

Bir süre haber alınamayan öğrencilerin (Chinaworker.info’nun aktardığına göre) açlık grevine başladıkları bildirildi.

50 öğrenci ve 5 işçiden oluşan grubun dahil olduğu hareket, Çin’de yasak olan bağımsız işçi sendikaları ve işçi hakları için büyüyen mücadelenin bir parçası.

Geçen ay, bağımsız bir sendika kurmaya çalıştıkları için işten çıkarılan işçiler ve destekçileri protesto gösterileri düzenlediler. Ülkedeki yasalara göre tüm sendikalar, genellikle fabrika yönetimi ile birlikte hareket eden, devlete bağlı bir grup olan “Tüm Çin işçiler Federasyonu”na kayıtlı olmalı.

İşten çıkarılan işçilerin mücadelesine destek veren üniversite öğrencileri işçilerle dayanışma içerisinde olduklarını gösteren eylemler örgütlediler.

Temmuz ayında yapılan eylemlerde işçilerden ve destekçilerinden 30 kişi tutuklandı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close