KADINManşet

Cinsiyetçi, Irkçı Sistemleri Reddediyoruz!

Kadına yönelik şiddet, cinsiyetçilik ve ırkçılığa karşı kadınlar yine sokaktaydı.

10 Temmuz akşamı saat 18:00 de başlayan Avrupa Kadın Dayanışması, Komintern Frauen FZ, Siyah block, Latin Amerika Otonom kadın grubu ve bir çok kadın grubunun renklerin yansıdığı bir eylem organize edildi. Kadına yönelik şiddet, cinsiyetçilik ve ırkçılığa karşı kadınlar Viyana’da yine sokaktaydı.

Bir araya gelen kadın grupları önce ortak ve kurumsal açıklamaları okuyarak cinsiyetçiliğe, kadın şiddetine ve katliamına, ırkçılığa karşı vurgu yaparak örgütlü kadın mücadelesini güçlendirelim çağrısında bulundular. Yakın zamanda Tirol’da yaşanan kadın cinayetine yeniden vurgu yapılarak kadın dayanışmasını daha da yükseltelim çağrısı yapıldı. Hep bir ağızdan “Kadın Cinayetleri politiktir” “ Jin Jiyan Azadî “ sloganları sıkça atıldı. Avusturya da 24 Haziran ‘da başlayan ve dört gün süren AKD eylemine saldırı kınanarak “Viyana sokaklarında cinsiyetçiliğe ve faşizme geçit yok” denilerek “Kadınlar Birlikte Güçlüyüz” vurgusu yapıldı. Konuşmaların ardında başlayan yürüyüş “ırkçı cinsiyetçi sistemi red ediyoruz” ve bir çok dilde yazılan “ Kadın Yaşam Özgürlük” AKD imzalı renga renk ortak pankartlar taşındı.

Ataerkilliğe karşı günlük yaşamda iş yerlerinde, resmi kurumlar da yaşanan psikolojik ve cinsiyetçi baskıya miting boyunca vurgu yapıldı. Altı yüze yakın kadının katıldığı eylem renkliliği ve coşkusuyla ilgi gördü. Kadınların sınırları aşarak şiddeti görünür kılan mücadelesinin AKD ile daha da anlamlandığı, her alanda kadın mücadelesini görünür kılmak için mücadele araçlarını birleştirmeye, çoğaltmaya çalışarak Patriyrkal sistemi teşhir etmeliyiz. Ortak mücadelenin kazanımlarını Viyana’da pratik olarak gösterilmiş oldu. Kadın mücadelemizi coşkuyla sürdürmeye devam edeceğiz. Miting ve yürüyüş boyunca polisin özel oluşturduğu güvenlik dikkat çekti.

Miting Şili kadın mücadelesinin sembolü olan Las Tesis dansıyla sona erdi.

VİYANA AVRUPA KADIN DAYANIŞMASI

Daha fazlası

İlgili

Close